Zařízení nainstalovali minulý čtvrtek. „Ještě měsíc bude rozhlas ve zkušebním provozu, kdy doladíme zvuk,“ informoval starosta Křižanova Antonín Kania. Hlavní výhodou je možnost načasování hlášení. „Nahrajeme je a pustíme třeba v sobotu. A na úřad nemusí nikdo chodit,“ konstatoval Kania.

Hlášení načasují

Moderní rozhlas je v provozu jen několik dní a už se ozvali první nespokojenci. „Některým se zdá, že je to příliš hlasité. Kdo bude mít reproduktor přímo u domu, ten to musí vydržet. Ale ohlášení bude mít podobu jenom krátké znělky. Možná se lidé obávají poté, co nám tu první den rozhlas vyhrával půl dne. Jezdili jsme totiž po celém Křižanově a zjišťovali, ve kterých místech je to jak slyšet,“ vysvětlil starosta.

Stížnosti na hlášení starého rozhlasu se objevily už před časem. „Již dlouho jsem neslyšel místní rozhlas. Je to jenom můj pocit, nebo se hlášení koná v dopoledních hodinách. To jsem ale jako většina obyvatel městysu v zaměstnání,“ napsal ve webové diskusi jeden z místních, který neuvedl své jméno.

Zastupitelé městysu už tehdy uvažovali o pořízení bezdrátového hlásného zařízení. „Plánovali jsme dvě etapy. Nejdříve jsme digitální hlášení spustili přes starý rozhlas v Bojanově. Ale vedení je příliš staré, při hlášeních se ozývalo chrčení.

Technika za osm set tisíc

Museli jsme tedy provést obě etapy a rozšířit digitální hlášení po celém Křižanově ještě v tomto roce,“ připomněl Kania. Radnice hradila modernizaci hlásného zařízení sama a přišla ji na osm set tisíc korun.

O další modernizaci zatím Křižanovští neuvažují. „Mělo by být možné napojit digitální rozhlas na integrovaný záchranný systém. Ale o tom prozatím neuvažujeme. Máme dálkově ovládanou sirénu,“ řekl starosta městysu Antonín Kania.