Padesát korun zaplatili zájemci za metr zasíťované půdy v Herálci. „Po devětačtyřiceti parcelách se jen zaprášilo. Inženýrské sítě zaplatila obec, přípojky na vodu, elektřinu a plyn si majitelé zaplatí sami,“ informoval starosta Lubomír Gregor.

Už nyní tam vykupují pozemky pro další stavební parcely. Za méně než sto korun za metr čtvereční je možné pořídit plochu pro rodinný dům i ve Vojnově Městci. „Potřebujeme lidi, ne drahé parcely. Každý člověk znamená další příjem do obecní pokladny,“ vysvětlil tamní starosta Josef Macek.

Získat další obyvatele se snaží také například v Bobrové, kde jsou k dispozici ještě čtyři parcely Na Šibínku za 150 korun za metr.

V Netíně o cenách šesti pozemků s rozlohou každého 850 metrů čtverečních nemají rozhodnuto. Ale do konce dubna přijímá obec rezervace. „Tvar, velikost i počet stavebních míst se mohou ještě měnit na základě výsledků jednání s JMP Brno o ochranném pásmu plynovodu,“ upozornil starosta Karel Liškař.

Exkluzivní umístění ve městě nebo malá vzdálenost do velkého sídla, to jsou faktory, které „šroubují“ ceny pozemků nahoru. Řádově stovky korun za metr vybírají v okresním městě v lokalitě Klafar II.

„Loni jsme prodávali parcely po 650 korunách za metr čtvereční, když majitel zkolaudoval stavbu do tří let. Pokud ne, zaplatil 864 korun za metr. Do dvou let bychom v lokalitě měli mít celkem 36 zasíťovaných pozemků, z toho 10 by mohlo být k prodeji už na podzim. Je třeba počítat s tím, že do ceny se může promítnout inflace, ale o konečném čísle rozhodnou zastupitelé,“ řekl starosta Jaromír Brychta.

V nedalekých Hamrech nad Sázavou nabízejí stavebníkům ještě asi 15 pozemků za 890 korun za metr plochy. „Podle původních předpokladů mělo být zasíťování dokončeno na podzim, ale asi se to opozdí,“ řekl starosta Hubert Křesťan.

 

Ceny parcel v některých obcích (Kč/m2)

Velké Meziříčí 750
Bystřice nad Pernštejnem 550
Hamry nad Sázavou 890
Vojnův Městec do 100
Řečice 100
Bobrová 150
Herálec 50