Rovnou dvakrát schody do kopce zdolala Zdena Dospělová. Poprvé se nahoru vydala se svou dvouletou dcerkou Luckou. Napodruhé vyrazila na horu už sama. „Třetí pokus už ráda vynechám. Dvakrát mi to bohatě stačilo. Ani nechci znát čas,“ vydýchává se po dalším úspěšném zdolání kopec. Spokojenější je s prvním výšlapem. „Ten byl mnohem poklidnější. Šla s dcerkou, na kterou jsem dohlížela. Teď už jsem fakt běžela, i když těch posledních deset schodů bylo hodně náročných,“ přiznává Dospělová.

Na Zelenou horu povede nová křížová cesta. Opravy jen tak neskončí; Zdroj: Se souhlasem Michaely Řeháčkové
Na Zelenou horu povede nová křížová cesta. Opravy jen tak neskončí

Ta do Žďáru přijela ze Svratky kvůli synovi. Ten totiž patří mezi hasiče. A právě ti letos už poosmnácté pořádají faraónský běh do schodů na Zelenou horu. Název akce odkazuje na zkazky o egyptských faraónech. Ti měli údajně před poddanými dokazovat svoji sílu překonáváním fyzické zátěže. Žďárští hasiči se rozhodli pro překonávání převýšení dominanty města.

Zvířatům na Zelené hoře vandalové ničí ohradu
Bez vody a se zničenou ohradou. Lidé ohrožují ovce na žďárské Zelené hoře

Více než sto šedesát účastníků letos organizoval Marek Entlicher. Ten je starostou sboru dobrovolných hasičů, kteří ve Žďáře sídlí na Zámku. „Zhruba dvě třetiny účastníků jsou hasiči. Zbytek jsou nadšenci do pohybu, kteří se k nám přidali. Sjíždí se sem lidé z celého okresu, nejen z Žďáru. Máme i několik věkových kategoriích. Od osmdesátníků až po děti, kterým je méně než šest let,“ poukazuje Entlicher na to, že část běžců jsou mladší než samotný závod.

Video: Hasiči a sportovci vyběhli schody na Zelenou horu.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Nakonec faraónský běh zvládli všichni účastníci. Největší aplaus si vysloužil dvaaosmdesátiletý Alois Bradáč. Ten vyběhl jako poslední a na svůj věk zvládl osmdesátku schodů s přehledem. Ani jednou se nezastavil a za rok plánuje jít znovu, pokud mu to zdraví umožní.