„Bývalo to hodně dlouhé, hlavně pro ty děti, které se převlékají za Tři krále. Všude se člověk na chvíli zastaví, prohodí s lidmi pár slov, někdo chce koledníky na chvíli pozvat dál a třeba je něčím pohostit. Navíc, když je venku zima, a to je u nás prakticky vždycky, děti už ke konci byly hodně zmrzlé a unavené," vysvětlila dobrovolnice oslovená charitou, jež s dětmi po vesnici chodila, Irena Dvořáková.

A protože v Rokytně malí koledníci oblečení do kostýmů „mudrců z východu" a zpívající My Tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám, obcházejí na pět desítek stavení, letos na každou skupinu vycházelo polovic potřebné doby. „Obchůzka se vždycky protáhla tak na téměř čtyři hodiny, takže předpokládám, že dnes to zvládneme za dvě," poznamenala v sobotu při začátku koledování Irena Dvořáková.

S nedostatkem „králů" do Tříkrálové sbírky se v Rokytně nikdy potýkat nemuseli. Chodit a zpívat po domech v kostýmech, které vyrábí zručné ruce maminek, děti baví, i když se musí pod kostým pořádně podvléknout, protože koledováním se příliš nezahřejí.

Už v minulých letech nikomu ve vesnici rozhodně nevadilo, že místo oficiálních Tří králů, kteří běžně obcházejí domy jinde, se jich při koledování sešlo třeba i pět. A proč ne? „Není prokázáno, kolik přesně králů bylo, protože původně se vůbec nehovořilo o králích, ale o mudrcích z východu. Současný počet „králů" se tak odvozuje podle těch třech darů, tedy zlata, kadidla a myrhy. Neexistuje ale důvod, proč by u nás „králů" nemohlo chodit více, když o to mají zájem," vysvětlila koordinátorka Tříkrálové sbírky Mirka Stupková, která chodila s druhou rokytenskou skupinkou koledníků. V ní nebyly koledující děti jenom tři, nýbrž čtyři.

„Jsou tam tři holky a jeden kluk," prozradila Tamara Zelená, která letos ztvárnila roli „černého vzadu". Stejně jako ostatní „králové" byla dívka na obchůzku po vesnici v mrazivém počasí pod lehkým kostýmem náležitě vybavena několika vrstvami teplého oblečení.

„Zájemkyň, které chtějí být některým z „králů", máme dost, ale kluci nejsou. Ten, který chodí letos, je výjimka. Nepředstavuje ale „krále",  nosí hvězdu. Do Tříkrálové sbírky u nás chodíme koledovat už pátým rokem, ale dosud  „králi" byly vždycky jen samé holky. Tak třeba se to po letošku zlepší a kluků přibude," dodala úsměvem Irena Dvořáková.

Zapečetěná charitní kasička celostátní Tříkrálové sbírky 2016 s číslem, kterou po vesnici „králům" nosil a opatroval jejich dospělý doprovod, se plnila darovanými penězi, přičemž v mnoha domácnostech byly děti obdarovány nějakou drobnou sladkostí. Na dveřích rokytenských domů přibývaly iniciály K+M+B 2016 – zkratka latinského Christus mansionem benedica, tedy Kristus žehnej tomuto domu.

V posledních letech se od obyvatel Rokytna při Tříkrálové sbírce vybralo kolem šesti tisíc korun. „První rok jsme museli lidem nejdříve vysvětlovat, o jakou sbírku jde a na co jsou peníze z ní určeny, teď už ale Tříkrálovou sbírku všichni znají," dodala Irena Dvořáková.