Anna Siváková se měla dokonce předávání šeku odehrávajícímu se ve Žďáře v rámci Festivalu Modré dny osobně účastnit, nakonec se ale nedostavila. Čekaly ji totiž příjemnější povinnosti – Natálka byla po dlouhé hospitalizaci v nemocnici konečně propuštěna domů. Finanční dar proto převzal vítkovský starosta Pavel Smolka.

Kromě pětadvacetitisícové částky poputuje k popálené dívce časem ještě další finanční podpora. Žďárská pobočka České spořitelny, která se na šeku věnovaného rodině podílela deseti tisíci korun, zřídila přímo pro Natálku Sivákovou účet s číslem 339555339/0800. Tam mohou lidé i nyní posílat peníze.

„Všechny výtěžky z dosavadních sbírek totiž byly určeny pro celou rodinu Natálky. My jsme proto chtěli nějaké peníze určené přímo pro ni. S nimi, samozřejmě až bude dospělá, bude moci naložit podle svého. Snad jí pomohou při jejím vstupu do dospělosti,“ nechal se slyšet Tomáš Forýtek, ředitel Festivalu Modré dny.

Sedmého ročníku festivalu, který se v souvislosti s letošním žhářským útokem věnuje právě problematice rasismu, se zúčastnil také Pavel Smolka, starosta města Vítkov, ve kterém k dubnové tragédii došlo.

„V našem malém městě, které má něco přes šest tisíc obyvatel, žije podle neoficiálních odhadů Romů zhruba pět nebo šest set. Samozřejmě tu problémy byly, ale ne nijak zásadní. Toto etnikum tu žije už dlouho, máme se soužitím určité zkušenosti. Proto nám hned po útoku bylo také jasné, že jej nemohl provést nikdo místní,“ nastínil reakce Vítkovských po útoku Pavel Smolka. Podle něj je také smutné, že se musí stát takový hrůzný čin, aby to vyburcovalo politiky a veřejnost k nějaké odezvě.

„My jako město se můžeme totiž proti rasismu snažit nějakým způsobem bojovat. Ale potřebujeme, aby nás také nějakým způsobem podporoval stát,“ upozornil Smolka.

Anna Siváková, která si Natálku včera vyzvedla z nemocnice, již nadále ve Vítkově. Z výtěžku sbírky, která byla ihned po útoku uspořádána, si koupila nové bydlení v nedalekém Budišově nad Budišovkou.