Rodin se dotklo prohlášení vedení nemocnice, že matky nechtěly děti hned po porodu u sebe a také to, že nemocnice tvrdila, že děti byly označené jménem na těle. Tvrzení nemocnice, že obě děvčátka byla popsána jmény na nohách v úterý zpochybnil i hejtman Miloš Vystrčil. Ve zprávě předložené nemocnicí, jíž rada projednávala, o tom důkazy nenašel. Radní si vyžádali upřesnění zprávy.

"Práce právního charakteru nebudou hotové za dva, tři dny. Musíme nejdříve získat znalecké posudky psychologů a nikomu z odborníků se do toho příliš nechce, jak jsem zjistil," řekl právník rodin Igor Veleba. "Vidím újmy zcela konkrétní ve vztazích mezi rodiči, ve vztazích k dětem a ty se budou prohlubovat. To, že ten člověk nepřišel o kus těla, údy, ještě neznamená, že neměl žádnou újmu," řekl.

Krajští radní se v úterý dohodli také na poskytnutí peněz rodinám, jež se dostaly do tíživé situace, za trauma, které prožívají a částečně i na úhradu nákladů způsobených výměnou. Hejtman částku nijak neupřesnil, ale naznačil, že by se mohla odvíjet od havlíčkobrodského případu takzvaných heparinových vražd.

Poškození tehdy dostali 20.000, pozůstalí po údajných obětech po 100.000 korunách. Podle advokáta Jana Herouta, jenž v této kauze zastupuje obviněného Petra Zelenku, nemá ale odškodnění kraje žádnou oporu v zákoně. "Já se divím, že hejtmana někdo nezažaloval, že rozdává peníze," řekl Herout.

Podle mluvčí kraje Jitky Svatošové byly peníze vyplaceny z rozpočtové rezervy, jež se využívá i pro řešení mimořádných událostí. Částky schválilo zastupitelstvo, připomněla.