Stejně jako v minulých letech ale přecházejí počátkem července na omezený provoz. Například ve Žďáře nad Sázavou bude ze sedmi školiček prázdninový chod zajišťovat nejprve Mateřská školka Sluníčko ve Veselské ulici, v srpnu si pak budou děti hrát kolem budovy Mateřské školky Pohádka v Brodské ulici.

„Rodiče tradičně projevují velký zájem o umístění potomků do našich předškolních zařízení, a to nejen v červenci, ale i v srpnu. Poptávka je dle mého názoru v obou měsících vyrovnaná, samozřejmě v závislosti na počasí a dovolených,“ konstatuje Milada Vránková, ředitelka příspěvkové organizace Mateřská škola Žďár nad Sázavou s tím, že se bude otevírat pět tříd po pětadvaceti dětech. „Celkem tedy přes léto v mateřinkách pobude na 125 dětí,“ počítá rychle ředitelka.

I v létě do školky

Konečné číslo se ještě může změnit; rodiče totiž mají ještě do konce června možnost svého potomka do „letní“ školky nahlásit. Podle Vránkové je ale i po tomto termínu možné ratolest do zařízení dát, samozřejmě s ohledem na volnou kapacitu.

Provozní doba v obou zmiňovaných mateřinkách pak zůstává stejná jako během školního roku; každý všední den v čase od 6.30 do 16.00 hodin. Dvě z pěti mateřských školek se otevřou rovněž ve Velkém Meziříčí – do nich během prázdninového období zamíří na 75 dětí.

„K dispozici budou dvě až tři třídy, podle zájmu. Ten si ostatně zjišťujeme prostřednictvím průzkumu,“ nechala se slyšet ředitelka Mateřské školky Velké Meziříčí Božena Suchánková. Největší poptávku po službách zaznamenávají tradičně v červencových dnech, na sklonku srpna se pak zájem snižuje.

Ani v tomto předškolním zařízení nebude rodič podle ředitelky se svou žádostí o umístění potomka do školky odmítnut, i když se rozmyslí na poslední chvíli. „Problém to v žádném případě není, a nikdy jsme z toho ani problém nedělali,“ říká Suchánková.

Zákonné zástupce dětí nenechají na „holičkách“ ani učitelky ve všech třech bystřických školkách. Během letních měsíců se ve starostech o ně totiž prostřídají.

První tři týdny se „dveře netrhnou“ v mateřince Pohádka, poté čtrnáct dní ve školce Čtyřlístek a nakonec někteří malí předškoláci přejdou do prostor mateřské školy Korálky. „Fungovat bude jedna třída, tedy pro 20 až 25 dětí,“ uvedla Jaroslava Štipáková, zástupkyně ředitelky Mateřské školy Bystřice nad Pernštejnem.

Zábavu na prázdniny dětem postupně zajistí i dvě školky v Novém Městě na Moravě. Podle ředitelky Ivany Buchtové však někteří z rodičů zařízení berou jako jistotu, a nakonec je počet docházejících dětí menší, než bylo původně nahlášeno.