„Rozhodně se nestavím proti možnosti osmnácti dětí docházet do nové třídy zřízené v prostorách mateřské školy. Je to dobře. Petici jsem sepsala z toho důvodu, že jsme se, nejen já, ale i ostatní rodiče, o vzniku nové učebny dozvěděli de facto mezi dveřmi až poslední týden před letními prázdninami. Když jsme si pročítali jména nových žáčků," vysvětlila zástupkyně petentů Lenka Bencová.

V novinách se pak podle svých slov dočetla, že zmiňovaná učebna bude vytvořena z nevyužívané malé tělocvičny. „Tvrzení místostarosty Ladislava Bárty mě nadzvedlo natolik, že jsem musela jednat. Chtěla jsem vysvětlení, protože v té místnosti můj syn pravidelně cvičil, konaly se tam karnevaly, divadla, focení nebo angličtina pro předškoláky," podotkla Bencová s tím, že zatímco na stížnost by odpověď dostat nemusela, peticí se radnice zabývat musela.

Žádost obsahovala tři otázky. Týkaly se toho, jak dlouho bude nové oddělení ve školce fungovat, zda nebylo možné využít k přestavbě prostor v jiné školce a zda bude zachována možnost saunování dětí. „Mohli nám dát o přeměně zprávu, věděli o ní, ne aby bylo v září hotovo. Ve školce po nás chtějí podepisovat každou maličkost," dodala Bencová. Nyní čeká na písemnou odpověď, osobní setkání s radními absolvovala v pondělí. Poté bude záležitost pokládat za ukončenou.

Zřízením třídy reagovalo město na převis dětí při letošním zápisu. Ředitelka doporučila právě malou tělocvičnu. Novou třídu navštěvuje od září 18 dětí, na které by se při zápisu nedostalo, protože ještě nedosáhly tří let věku, ačkoliv byly způsobilé k tomu, aby do školky mohly chodit. Vybavení tělocvičny bylo rozděleno po jednotlivých odděleních, v tom novém přibyl koberec a mobilní nábytek. Pokud by se tedy tato učebna v budoucnu zase rušila, nebude problém mobiliář převést jinam a nahradit jím třeba ten starší v dalších třídách.

„Udělali jsme chybu v tom, že jsme řekli, že není tělocvična využívána, což se rodičů dotklo a za což jsem se paní Bencové omluvil," připustil místostarosta Ladislav Bárta.

Podle Bárty je pro radnici petice zpětná vazba k tomu, aby jakékoliv další aktivity zveřejňovala na všech dostupných místech. Podotkl navíc, že finální rozhodnutí udělali zastupitelé v této záležitosti ve čtvrtek 27. června, školka byla otevřena už jen v pátek, o prázdninách pak byla mimo provoz a do té jediné fungující ve městě většina dotčených dětí nechodila a bylo tedy těžké o změně jejich rodiče informovat.

„Rada města ale už předtím rozhodnutí udělala. Na plánovaný záměr jsem nebyl dotázán jediného rodiče z dotčené školky, naopak se na mě obraceli rodiče dětí, kterým jsme z kapacitních důvodů vzít potomka do školky prostě nemohli," uvedl žďárský místostarosta.

„A i kdyby přišli, já bych to nezastavila. Rodiče dodatečně přijatých dětí už měli souhlas o jejich přijetí. Nedovedu si představit, že bych jim zase říkala, že to nejde. Kam bych ty děti dala? Prostě jsme upřednostnili umístění dalších dětí do školky před komfortem jiných. Ostatní školky také nedisponují místností typu tělocvičny, jako měla ta ve Veselské," doplnila ještě starostka Dagmar Zvěřinová.

Nová učebna nemůže podle podmínek hygieny fungovat ve školce déle než tři roky. Pokud by ji tam chtělo město zachovat, bude muset investovat do akustického stropu.