Martin Toman, který své dětství prožil v Bystřici nad Pernštejnem, je symbolem člověka, který si splnil sen. „Na Aljašce jsem prožil polovinu roku 2011. Tvrdě jsem pracoval v rybářském městečku Cordova,“ prozrazuje úspěšný vydavatel, jehož brněnské knižní nakladatelství Backstage Books letos slaví deset let. Jen v minulém roce vydalo deset tisíc knih.

Toman chvíli pobýval také v Chorvatsku. „Tam jsem strávil hodně času díky práci pro Honorárního konzula Chorvatské republiky,“ říká.

Kruhový objezd u Velkého Meziříčí bude hotov devátého září.
VIDEO: Stavba kruhové křižovatky u Velkého Meziříčí jde do druhé etapy

První vklad, který Toman vydělal na Aljašce, rozhodně nebyl posledním. „Vydání knihy vyjde v rozmezí mezi dvěma až pěti sty tisíci korunami. Během deseti let jsme vydali přibližně padesát knižních titulů,“ vysvětluje nakladatel.

Do mrtvého bodu

K financování nakladatelství využívá formu předprodeje. „Za poslední rok jsme pouze v předprodejích prodali knihy za více než dva miliony korun. Hrdě mohu prohlásit, že celou dobu fungujeme bez úvěrů nebo externího financování rizikovým kapitálem,“ říká pyšně.

Slavnost Nova Civitas v Novém Městě na Moravě.
Nova Civitas: v Novém Městě na Moravě slavili své pojmenování, podívejte se

Prvním impulsem pro založení nakladatelství byla Tomanova touha vydat vlastní rukopis. „Oslovil jsem různé tuzemské nakladatelské domy, ale všechny diskuse směřovaly do mrtvého bodu. Rozhodl jsem se tedy situaci vzít do svých rukou a na zelené louce nesmělými kroky budovat svou firmu,“ osvětluje začátky Toman.

Prvním bestsellerem, které nakladatelství vydalo a po němž se v knihkupectvích jen zaprášilo, byla kniha účastnice soutěže MasterChef Denisy Cziglové (Zajícové) s názvem Jak to celé přežít a nezbláznit se, která popisuje její boj s rakovinou mozku. „K našim výrazným autorům dále patří lektor etikety a specialista na pánské odívání Daniel Šmíd s knihou Smart Casual a Etiketa Domácí. Nyní pracujeme na vydání nové knihy pro všechny gentlemany. Mezi další kmenové autory patří Zuzana Ryšavá, která s námi vydala dvě čtenářsky velmi oblíbené knihy a momentálně dopisuje další díl ze své série dívčích románů,“ dodává Toman. (ras)