Komu hrozí největší nebezpečí?
Vážnější důsledky může chřipka přinést starším občanům a lidem, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním, jako je například cukrovka, ischemická choroba srdeční nebo astma.

Jak obvykle chřipka začíná?
Nemoc začíná náhle horečkou, třesavkou či bolestmi ve svalech. Časté bývají bolesti hlavy a kloubů včetně suchého a dráždivého kašle. Příznaky většinou nemocnému znepříjemňují život čtyři až sedm dní. Pocity vyčerpanosti a únavy však mohou přetrvávat ještě nějakou dobu po vyléčení. Chřipka však může být komplikována zápalem plic nebo zánětem průdušek.

Ne všichni se však nechali proti chřipce očkovat, a nyní je už na to pozdě. Co se dá udělat ještě teď?
Virové onemocnění se přenáší prostřednictvím kapénkové infekce. Šíří se velice rychle, například v kolektivech, rodinách, ale také při akcích, kde se shromáždí více osob. Proto by se lidé měli v této době pokud možno podobným místům vyhýbat, protože právě tam hrozí nákaza. Ne vždy je to však možné. Doporučit se dá pravidelný přísun vitaminů, hlavně v přirozené podobě, tedy konzumace ovoce a zeleniny.

Někteří lidé se domnívají, že když se denně „prosypou“ hrstí vitaminů, ochrání je to před onemocněním…
Vitaminy ve formě tabletek mohou posílit imunitu, ale rozhodně nedokáží nemoci zabránit. Kromě konzumace vitaminů by se lidé měli také vhodně oblékat a vyvarovat se prochlazení.

Nejúčinnější obranou je tedy nechat se každý rok včas očkovat?
To ano. Chřipka mívá ročně „na svědomí“ až dvanáct procent veškerých pracovních absencí. Očkujeme nejčastěji lidi, kterým vakcínu hradí zaměstnavatel. Rok od roku jich přibývá, protože ve firmách si už spočítali, že epidemie na pracovišti by je vyšla podstatně dráž.

--------------

Čtěte také: Nejvíce nemocných je ve Žďáře a jeho okolí