Důmyslné dopravní prostředky měly usnadnit životy zdravotně postiženým spoluobčanům, nemocným lidem a také maminkám s kočárky.

Kvůli bezohledným řidičům jsou ale k ničemu. Deník sledoval situaci více než týden a odhalil bezpočet přestupků řidičů automobilů, kteří parkují v těsné blízkosti zastávek MHD.

Mezi nejčastěji blokovaná místa patří zastávky v ulicích Jarní, Seifertova a 17. listopadu. Pravidelní cestující z těchto míst jsou bezradní. „Nastupuji tady často a se zablokovanou zastávkou se setkávám pravidelně,“ popsala důchodkyně Jaroslava Rychlá. „Někteří řidiči jsou neskutečně bezohlední,“ míní.

K jejím slovům se přidávají především maminky malých dětí s kočárky.

„Kvůli parkujícím autům musí řidiči trolejbusů parkovat šikmo a daleko od chodníku, takže vyjet s kočárkem je téměř nemožné,“ postěžovala si Andrea Novotná. „Nízkopodlažní trolejbusy pak ztrácejí smysl,“ dodala. To potvrdil i dispečer dopravního podniku. „V místech, kde není možné zajet až k obrubníku, nemůžeme použít plošiny pro vozíčkáře a kočárky,“ potvrdil Jan Krum.

Strážníci městské policie (MP) mohou u takové situace zakročit. Při počtu výjezdů, které denně mají, je ale nemožné zastávky uhlídat.

„Ročně máme 29 tisíc výjezdů, není možné hlídkovat pouze u zastávek,“ popsal ředitel MP Jan Frenc.

„Po otištění vašeho prvního článku jsme se začali problémem intenzivněji zabývat, ale řidiči jsou nepoučitelní,“ vysvětlil. Přesto, že nepoučitelným řidičům hrozí vysoká pokuta a odtažení vozidla, problém si nepřipouští. „Jak daleko se smí parkovat od zastávky? To opravdu nevím. Asi tak, aby se tam trolejbus vešel,“ přiznal jeden z řidičů.

„Ideální je, když je zastávka označená vodorovným dopravním značením, pak je to jasné,“ řekl.

Za vodorovné značení bojuje i sám policejní ředitel. „V místech, kde kříže na silnici jsou, dělají řidiči přestupky jen výjimečně,“ uvedl Jan Frenc.

„Mohu jejich zvýšení navrhnout odboru dopravy, ale vše záleží na finančním rozpočtu,“ upřesnil. Nejdůležitější podle jeho slov je, aby se řidiči přestali chovat jako zvířata.