To je jedna z otázek v kvízu novoměstského řidiče, který připravila ve spolupráci se strážníky tamní radnice. „No, nevím, jestli tohle řidiče naučí parkovat. Je to spíš pro zasmání,“ myslí si Milan Veselý z Nového Města na Moravě.

Přestože se otázky mohou zdát úsměvné, způsob parkování některých řidičů už tak vtipný není. „Nejvíce prohřešků řešíme u garáží pod nemocnicí. Je tam zákaz vjezdu, ale pro lidi, kteří tam bydlí, neplatí. Ti tam mají vjezd povolený. Když to ale vidí ostatní řidiči, tak tam vjedou taky,“ upozorňuje na místo, kde dávají nejčastěji pokuty, šéf novoměstských strážníků Jiří Hradil.

Novoměstská nemocnice.
Stop stav: kožní ambulance v novoměstské nemocnici nepřijímá nové pacienty

Parkovišť u nemocnice v Novém Městě na Moravě je hned několik. Přesto jsou podle řidičů nedostatečná. Jedna z tamních parkovacích ploch je teď navíc o něco menší než dříve. Na její části se staví nový bytový dům. „Kolikrát tam není kde zaparkovat. Objíždím všechna dostupná parkoviště a nakonec zastavím na jakémkoliv volném místě. Často jsem už tak vytočený, že je mi jedno, jestli se tam parkovat smí nebo ne,“ netají se nelibostí nad nedostatkem parkovacích míst jeden z pravidelných návštěvníků novoměstské nemocnice, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Pomoci by mohlo rozšíření horního parkoviště. „Je tam možné získat minimálně třicet parkovacích míst, parkoviště by se mohlo prodloužit směrem k vlakové zastávce. A budeme stavět také nová parkovací místa v ulici Budovatelů,“ informuje novoměstský starosta Michal Šmarda.

Na dálnici D1 bouralo v několika minutách sedm aut. Nikdo se nezranil.
Na dálnici D1 na Vysočině bouralo sedm aut, nikdo se nezranil

Řidiči v Novém Městě na Moravě špatně parkují i na dalších místech, ne jenom u nemocnice. Například v již zmíněné ulici Budovatelů. A také v Hornické ulici, v Holubce a podobně. „Často jde o místa se zákazem stání. Auta tam stojí déle, než by měla,“ podotýká Jiří Hradil.

Strážníci jsou neoblomní a za špatné parkování padají pokuty. „Maximální pokuta je dva tisíce. Většinou ale řidiči zaplatí tři nebo čtyři stovky,“ říká šéf novoměstských strážníků Hradil.