„Staveniště máme předané, práce začnou každým dnem," potvrdil starosta Vojnova Městce Karel Malivánek. V tomto případě se jedná jak o rekonstrukci úseku silnice a opěrné zdi v režii kraje, tak o opravu dvou silničních mostků, které uhradí městys. „Náš podíl je asi 2,5 milionu korun," sdělil Malivánek.

Oprava mostku

Rekonstrukce komunikace má být dokončena v první polovině prosince, řidiče čeká objížďka. „Autobusy by měly jezdit po místních komunikacích, pokud to bude možné, jinak objížďka povede přes Krucemburk," dodal vojnoměstecký starosta.

Přes Počítky se v současné době nedostanou motoristé na silnici II/353 mezi Žďárem a Sněžným. Krajská silnice procházející obcí je uzavřena kvůli odvodnění komunikace a zároveň i rekonstrukci mostku, a to až do konce října. „Vjezd do obce je možný pouze cestou za hasičárnou, není tam ale možné vjíždět nákladními auty, protože panely za rybníkem by se mohly prolomit," uvedla starostka Počítek Iveta Leskourová s tím, že místní řidiči, kteří cestu využívají, musí být vůči sobě maximálně ohleduplní. Objízdná trasa pro tranzitní dopravu vede před Radňovice, Nové Město na Moravě, Vlachovice a Tři Studně, dopravní obslužnost do Žďáru je pro obyvatele zajištěna svozovými autobusy. „Co se týče komunálního odpadu, který se nyní sváží jednou za dva týdny, ten zatím řešíme se svozovou firmou operativně, podle situace na stavbě," řekla starostka.

Do konce října budou také stát šoféři fronty před semafory na silnici I/19 u Mělkovic, kde se staví její přeložka. Stavbaři u křižovatky upravují vozovku ve směru na novou trasu a budují další odbočku, kterou se auta po stávající silnici dostanou do centra Žďáru. Doprava je svedena do jednoho pruhu, práce probíhají střídavě v obou směrech.

Objížďkami je nyní vyřešena i generání rekonstrukce frekventovaného mostu na krajské silnici II/357 v bystřické Nádražní ulici. Kvůli havarijnímu technickému stavu bylo přemostění více než dva a půl roku průjezdné jen středem pro jedno vozidlo. „Most má být hotov do konce října, tak doufáme, že to stavební firma stihne. Nedovedu si představit, že by zůstal neprůjezdný přes zimu," konstatoval bystřický místostarosta Josef Vojta.