„Zatímco v roce 2006 navštívilo odbor dopravy na sedmnáct tisíc klientů, ke včerejšímu dni jich máme registrováno více než osmnáct tisíc. A to zbývají do konce roku více jak tři měsíce,“ nechal se slyšet tajemník Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou Jan Havlík.

Podle jeho slov největší nápor teprve přijde. „Řidičský průkaz by si mělo v našem správním obvodu do konce roku vyměnit ještě tři a půl tisíce lidí. Řada řidičů to nechává na poslední chvíli. Kdo si myslí, že přijde mezi vánočními svátky, jak je častým zvykem klientů, a průkaz dostane ještě letos, je na omylu,“ varuje Jan Havlík.

„I kdybychom to stihli vyřídit, průkaz mu nikdo v tak krátkém čase neudělá. Lhůta výroby je totiž dvacet dní,“ doplnil. Kdo si řidičský průkaz nevymění, může počítat s pokutou. A je úplně jedno, že se starým dokladem nebude jezdit. Podle zákona se dopustí přestupku už jen tím, že si doklad nevyměnil včas. „Vydali jsme úřadům doporučení, aby od ledna za neplatný doklad dávaly tisícikorunovou pokutu,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. A právě peněžní sankce by mohla být tím, co lidi na úřad konečně dožene.

„I já patřím mezi hříšníky, kteří si ještě průkaz nevyměnili. Jsem v práci do pěti, takže to v úřední hodiny nestíhám. Ale musím si vzít půl dne volna a vyřídit si to. Nerad bych platil pro mě tak vysokou částku. A navíc řidičák k životu nutně potřebuji. Popravdě se mi tam ale moc nechce, určitě tam budou šílené fronty,“ řekl posmutněle sedmapadesátiletý Pavel ze Žďáru.

Nervozita lidí čekající na úřadě je znatelná. „Klienti, kteří tam čekají více než dvacet minut, bývají už naštvaní a přenášejí to pak i na úředníky. Naštěstí ale zatím nedošlo k žádnému konfliktu, což považuji za malý zázrak,“ sdělil tajemník Havlík.