Jaké to je být slepý nebo na vozíčku, si mohli vyzkoušet malí i velcí kteří přišli na akci Mezi světy, která probíhala ve středu po celé odpoledne na Masarykově náměstí v Jihlavě v rámci Evropského týdne mobility.

Modrý stánek jihlavského TyfloCentra nabízel příchozím možnost navštívit Temnou čajovnu. „Podle hmatu a čichu si zákazník vybere nápoj a ten si pak sám poslepu uvaří,“ objasnila vedoucí TyfloCentra Jana Kuczová.

Nalít si horkou vodu do hrnku, osladit si čaj a přidat citron ovšem pro nevidomého nebyl lehký úkol. Strach z toho, abyste se neopařili nebo se nepolili, vás vede k opatrnosti a příprava tak jednoduchého nápoje, jako je čaj, se pro vás stane i několikaminutovým problémem.

Své o tom může vyprávět také šestnáctiletá Martina Kraučuková z Havlíčkova Brodu. „Měla jsem nepříjemný pocit, že ten čaj rozliji, byl to zvláštní pocit,“ svěřila své pocity Martina.

Vyjít schody není pro zdravého člověka žádný problém. Se slepeckou holí v ruce to ovšem tak jednoduché není. Člověk se musí soustředit nejen na tmu kolem sebe, ale také na to, že má v ruce hůl, která mu nahrazuje zrak. Její ovládání není vůbec snadné a pocitu, že spadnete, do něčeho tvrdě narazíte nebo minete cíl, se nezbavíte po celou cestu. Myšlenka, že nevidomý člověk se musí spolehnout sám na sebe, je pro zdravého jedince nepředstavitelná.

Pexeso pro nevidomé

Poznávání jednotlivých předmětů po hmatu je také velice složité. Cit v prstech není u zdravého člověka tak velký, a proto se může zdát, že jsou všechny tvary stejné. Rafičky na budíku splývají a pexeso pro nevidomé nelze dohrát bez chyby. „Obdivuji lidi, kteří s tímto handicapem umí žít. Přesto jsem podle tvaru dokázala pexeso rozpoznat,“ sděluje dojmy Kristýna Němcová z Jihlavy.

O tom, že řídit vůz mohou i vozíčkáři, mnoho lidí neví. Přesto tyto vozy prodává a upravuje společnost Car Club. Člověk se v takto upraveném voze cítí naprosto stejně jako v jakémkoliv jiném, rozdílem je však plyn a brzda, které se ovládají ručně u volantu. Auto má také elektrickou spojku a může mít vyklápěcí dveře.

Myšlenka, že řídit vůz může i člověk na vozíčku, je povzbuzující a každého nadchne.