„Využili jsme s dětmi pěkného počasí a v sobotu vyrazili celá rodina na Pilák. Chodili jsme tam ostatně i mimo sezonu, synové se na prolézačkách vždy perfektně vyřádí, ať je léto, nebo zima. A bylo příjemným překvapením, že už byly otevřeny i půjčovna sportovních potřeb a bufet. V týdnu určitě vyrazíme na minigolf,“ nechala se slyšet Jitka Zemanová ze Žďáru nad Sázavou.

Půjčovna sportovních potřeb je otevřena vždy mezi osmou hodinou ranní a osmou večerní. Zájemci si tam mohou vybrat kupříkladu vybavení na hraní discgolfu, minigolfu, tenisu, stolního tenisu a badmintonu nebo míče na volejbal, kopanou či basketbal. K dispozici jsou rovněž jízdní kola, koloběžky, hole na nordic walking nebo in-line brusle.

„Šlapadla, loďky a paddleboardy začneme půjčovat, až bude dlouhodobě lepší počasí - voda je zatím ještě opravdu hodně studená,“ vyjádřila se Ladislava Procházková, vedoucí Rekreačního areálu Pilák. O půjčování plavidel je podle jejích slov mezi návštěvníky velký zájem. K loňskému vybavení proto byly ještě dokoupeny paddleboardy a šlapadlo.

Během zimního období, v němž bylo sportoviště na okraji města zazimováno, procházel areál standardními udržovacími pracemi a nutnými rekonstrukcemi. I mimo hlavní sezonu, kdy jsou půjčovna, bufet, toalety a správní budova uzavřeny, míří totiž na Pilák velké množství lidí. A ne všichni se chovají tak, jak by měli. „Bylo nutné uklidit opravdu velké množství odpadků, museli jsme také měnit tři odpadkové koše, které byly poničené,“ popsala Ladislava Procházková. Péče o zeleň, úklid a další přípravy budou podle ní pokračovat i v následujících dnech.

Návštěvníci mohou kromě venkovní posilovny a nejrůznějších sportovních i dětských hřišť od uplynulého víkendu využít i možnost občerstvení v tamní restauraci. Ve všední dny má být otevřena vždy mezi patnáctou a devatenáctou hodinou, o víkendech pak od jedenácti dopoledne do sedmi hodin večer. „Minulou sobotu už jsem si tam dal své první letošní pivo venku na sluníčku, a to když jsme se vraceli z projížďky na kolech. A určitě se tam zastavím i tento víkend, posezení je tam opravdu moc příjemné s parádním výhledem na Pilskou nádrž,“ konstatoval Martin Šindelka ze Žďáru nad Sázavou.


Rekreační areál u žďárské Pilské nádrže byl vybudován v letech 2013 až 2014 na ploše 5 hektarů s celkovým nákladem 27 milionů korun v rámci projektu „Žďárský Santiniho okruh za poznáním a aktivním vyžitím - Příměstská rekreační oblast Pilská nádrž“. V areálu na okraji města je možnost jak rekreace, tak i ubytování v kempu nebo v Hotelu Tálský mlýn. Zájemci mohou využít mimo jiné půjčovnu sportovních potřeb, venkovní posilovnu, dětská i sportovní hřiště, prolézačky pro malé i starší děti, amfiteátr, posezení na lavičkách.

Nechybí parkoviště, sociální zázemí, občerstvení. K Pilské nádrži míří milovníci koupání i rybáři; zájemci si tam mohou půjčit rovněž šlapadla, loďky nebo paddleboardy.