Máte spočítané, kolikrát jste už kryokomoru navštívil?

Za sebou mám už více než čtyři desítky pobytů v kryokomoře. Vyzkoušel jsem také různé teploty a délky pobytu. Zkusil jsem i teplotu minus 160 stupňů, kterou jsem vydržel snášet po dobu šest minut.

Kolik stupňů a jak dlouhou dobu pobytu jste musel překonat, abyste se stal novým rekordmanem?

Předchozí rekordman vydržel v kryokomoře prvních pět minut v teplotě minus 133 stupňů, mezi pátou a devátou minutou se pak teplota pohybovala kolem minus 103 stupňů a po zbytek rekordu, tedy do třinácté minuty pobytu, byla teplota minus 128 stupňů. Já jsem si k dosažení rekordu naplánoval v kryomoře vydržet čtrnáct minut v minus 140 stupních. Trénoval jsem to nanečisto a vyšlo to. Nakonec se mi ale podařilo svůj plánovaný rekord ještě zvýšit.

Jaké byly vaše pocity jak v poláriu tak i těsně po odchodu z něj?

Ty pocity byly zvláštní, ale pro mě už ne neznámé. Kůže na celém těle člověku zčervená a tělo je krátkodobě celé zatuhlé. Příjemný pocit nastartování celého organismu a euforie po vyjití z kryokomory je těžko popsatelný. Už dříve se mi ale uvnitř stalo, že mně tělo začalo po nějaké době pálit, případně jen některá jeho část, třeba palce u nohou. Člověk pak musí sám zvážit, zda má smysl se to snažit překonávat, anebo z kryokomory odejde. Nemá smysl se přemáhat, kdy to člověku zrovna „nesedne“. Mám vyzkoušeno, že moje tělo v závislosti na různé změny reaguje odlišně. Jinak, když jdu do kryokomory pěšky, jinak když přijedu autem, případně když jsem tam přišel a byl nachlazený.

Ale nešlo vám výhradně jenom o nový rekord, že?

K tomu, abych zkusil překonat rekord, mě nabudily právě pozitivní účinky kryokomory. Přišel jsem tam původně s bolavým ramenem a po pár kůrách moje dlouhodobé zdravotní problémy úplně odezněly. Zdraví se mi zlepšilo. Můj organismus je teď nesrovnatelně odolnější.

Jak se to projevilo?

Například letošní tuhé mrazy mi nepřišly hrozné, chodil jsem jen nalehko a bez rukavic. Důležitým faktorem je samozřejmě také skutečnost, že moje tělo mráz relativně velmi dobře toleruje. Pokořit rekord se proto pro mě stalo velkou výzvou a jsem rád, že se mi to podařilo. Nejdůležitější je ale ten dlouhodobý léčebný efekt a ten je v mém případě naprosto jednoznačný.