„Je vegetační klid, mohou zatím vykácet některé dřeviny a také začít s některými zemními pracemi,“ vysvětlil bystřický starosta Karel Pačiska.

Poklepání na symbolický základní kámen stavby se však uskuteční až 14. března, a to v souvislosti s již tradiční bystřickou zabijačkou. „Hosté, ale i ostatní přítomní, budou při té příležitosti pohoštěni domácí zabijačkovou polévkou,“ přislíbil starosta.

Vyřešena už je i otázka, kam po dobu oprav náměstí přesunout některé z velkých akcí, které se v centru města pravidelně konají. „Hody se letos uskuteční před stadionem a v části Tyršovy ulice a sraz automobilových veteránů také. Etapa cyklistického závodu Vysočina se přesune do Hornické ulice, kde už se před dvěma lety konala,“ poznamenal Karel Pačiska.

Opravami náměstí budou částečně omezeni i majitelé tamních provozoven. „Tomu se nelze vyhnout. Ale budeme se snažit, aby provoz jejich zařízení byl narušen co nejméně,“ řekl starosta.

S dočasnými potížemi se budou muset vyrovnávat také obyvatelé města, turisté či šoféři motorových vozidel. Části náměstí budou podle aktuálního stavu přestavby průběžně uzavírány. „Bude to nutné různě objíždět, jinak to nepůjde. A určitě se dá čekat problém s parkováním. Lidi si prostě budou muset zvyknout na to, že si už nepostaví auto přímo před obchod,“ prohlásil František Burian z Bystřice nad Pernštejnem.

Masarykovo náměstí má být opraveno do konce května 2010. „Bude to v rámci dětského dne, chceme náměstí symbolicky předat nastupující generaci,“ dodal bystřický starosta Karel Pačiska.

--------

Čtěte také: Bystřičtí přijdou o akce na náměstí