„Současná právní úprava je chaotická a nesrozumitelná. Dokonce v ní existují odkazy na již neexistující paragrafy,“ vysvětlil důležitost změny člen legislativní rady vlády Jaroslav Svejkovský.

Součástí reformy je nastavení srozumitelné formy zákonů a vymezení rolí jednotlivých stran včetně zdravotních pojišťoven. Pacientům však přináší i nepříjemnou zprávu. Za některé úkony budou muset platit. Podle slov náměstka ministra financí Pavla Hroboně bude pacient postaven do role zákazníka.
Toho se však obává odborná veřejnost.

„Od reformy nečekám zázraky. Předpokládám, že zavedením plateb se sníží návštěvnost nemocnic. Zdravotnická veřejnost volá po zpoplatnění 15 let a teď z toho má obavy,“ uvedl pro Deník ředitel nemocnice v Novém Městě na Moravě Zdeněk Kadlec.

„Je pravda, že situace je nepřehledná, ale efektivnost reformy ukáže praxe. Mám z ní smíšené pocity. Chápu obavy ambulantních specialistů, že jim klesne počet pacientů,“ míní šéf České lékařské komory Jihlava Miroslav Pětihlas.

„Jsme mistři světa v návštěvách u lékařů. Spousta lidí je přitom navštěvuje zbytečně. Proto jsme zavedli tři regulační poplatky, které by měly zabránit zneužívání lékařské péče,“ zdůvodnil Deníku důvody mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

„Poplatek za návštěvu lékaře bude 30 korun. Za vydání receptu na léky také 30 korun, přičemž na jednom receptu mohou být předpisy na dva druhy léků. Pacient tedy maximálně za recept zaplatí 60 korun. Jedná se však o léky, na které přispívají zdravotní pojišťovny,“ dodal. Třetí regulační poplatek je pak za návštěvu pohotovosti v částce 90 korun.

V reformě je však zahrnut i příspěvek na zdravotnictví, který činí 60 korun za jednodenní hospitalizaci na lůžku.

Rozporuplné reakce pacientů

Reakce pacientů jsou v případě plateb velmi rozporuplné.

„Vůbec se mi to nelíbí. Některé léky musím brát pravidelně a nedají se napsat na dlouhou dobu dopředu. Musím tedy chodit k doktorovi stále dokola,“ míní čtyřiadvacetiletá Lenka z Jihlavy.

Jiný názor má Pavlína Petrová, taktéž z Jihlavy. „Nepřipadá mi to tak závratná částka, nechodím k doktorovi zas tak často. Možná to i pomůže v tom, že nebudu u doktora tak dlouho čekat. Za lůžko bych taky klidně dala 60 korun, když mi zaručí, že se ke mně lékaři budou chovat slušně a zvýší to úroveň nemocnic,“ konstatovala.