Na celých dvanáct volných dnů se mohou těšit všichni školou povinní. Počínaje středou 23. prosince a konče prvním lednovým dnem osiří nejen školní budovy, třídy a lavice, ale i družiny a jídelny. Do školy pak žáci a studenti opětovně zamíří až v pondělí 4. ledna. Tolik oficiální čísla vyplývající z harmonogramu pro školní rok 2009/2010.

Někteří z ředitelů vzdělávacích institucí v České republice však navíc obdarovali své žáky menším předvánočním prezentem, a to v podobě jednoho či dvou dalších dnů bez učebnic a možného zkoušení a zápisů do žákovských knížek – školáci v těchto případech jdou naposledy do školy 18. prosince.

Ve většině školských zařízemích ve Žďáře nad Sázavou a jeho okolí však s možností udělení ředitelského volna nepočítají. Učit se, i když jen v uvozovkách, se bude ještě 22. prosince. „Pokud se nestane nic nepředvídatelného, žáci nastoupí na prázdniny až 23. prosince, tedy den před Štědrým dnem,“ uvedl zástupce ředitele druhé základní školy Jiří Beneš.

Sic ve škole a pod dohledem pedagogů, ale již jednou nohou na prázdninách, budou studenti soukromé střední školy sídlící na Klafaru. Na poslední školní den v tomto roce si vedení Školy ekonomiky a cestovního ruchu připravilo sportovní den. „V úterý 22. prosince se ve sportovní hale uskuteční tradiční vánoční turnaj tříd,“ řekla ředitelka zařízení Milada Holemářová. Jednolivé skupiny žáků budou zápolit ve volejbale a stolním tenise. Vítězové obdrží sladkou odměnu a diplomy.

ZLATA PTÁČKOVÁ