Za Havlíčkobrodský deník se soutěže zúčastnila Štěpánka Saadouni se svým článkem „Unikátní rudní mlýn. Objev, co přijde jednou za život“. „Druhý takový mlýn na drcení stříbrné rudy mají už jen ve Francii,“ reagovala Štěpánka Saadouni na dotaz, proč do soutěže poslala zrovna tento příspěvek o památce na středověk, kterou archeologové loni objevili nedaleko jejího bydliště. „A také kvůli mému celoživotnímu zájmu o historii a archeologii,“ dodala s úsměvem.

Archeologické nálezy od Stříbrného potoka.
Rudný mlýn z Brodu. Cenný nález má dvě nominace památkového ústavu

Jihlavský deník reprezentoval Martin Singr s textem „Bude to unikát, plánuje muž z Vysokých Studnic. Na nové varhany shání miliony“ o opravě kostelních varhan ve Vysokých Studnicích. „Snahu Alfreda Habermanna týkající se záchrany varhan ve Vysokých Studnicích dlouhodobě sleduji a věřím, že se mu jeho ambiciózní plány podaří zdárně dokončit,“ okomentoval autor úsilí mladého varhanáře.

Alfred Habermann rok studoval v Německu. Na na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart je třináct varhan, různé druhy.
Bude to unikát, plánuje muž z Vysokých Studnic. Na nové varhany shání miliony

Třetí text, který však porota ohodnotila hlavní cenou, je příběh o mladém nadšenci sepsaný redaktorem Třebíčského deníku Milanem Krčmářem. Nazval ho „Pavel Gorka z Třebíče si splnil sen: opravuje dům ze 17. století“. Krčmář v něm zachytil práci třebíčského patriota, který si v unikátní židovské čtvrti v Třebíči koupil dům, jejž nyní svépomocí opravuje. „Zaujalo mě, s jakou vervou se pan Gorka do oprav pustil a jak se dům plný tajuplných zákoutí doslova mění před očima. Opravovat cokoli v židovské čtvrti přitom není vůbec nic jednoduchého. Židovské město je zapsané v Seznamu Unesco, neustále máte za zády památkáře. Pavel Gorka si ale vysnil, že zde jednou bude vlastnit dům a nyní dělá vše proto, aby se mu tento sen vyplnil,“ uvedl Krčmář k článku, který doplnil i rozsáhlou fotogalerií a videem.

Pavel Gorka (vpravo) a Petr Strnad opravou domu již strávili stovky, či spíše tisíce hodin.
VIDEO: Pavel Gorka z Třebíče si splnil sen: opravuje dům ze 17. století

V dřívějších létech získali hlavní cenu i redaktorky Jana Kodysová a Helena Zelená Křížová a opět Martin Singr.