Stát vyplatí řadovému členu komise za dva dny u voleb osmnáct stovek, místopředsedovi 2100 korun, předsedovi ještě o stokorunu více. To ale řada lidí zřejmě nepovažuje za adekvátní odměnu, a proto mnohde mají s obsazením komisí problémy. Ty museli řešit i v Okříškách na Třebíčsku, kde se letos rozhodli komisím přispět. „Každému členovi přidáváme ze svého tisícovku. U nás se moc lidí do komisí nehlásilo a ani strany nenominovaly dostatečný počet komisařů. Po vyhlášení těchto mimořádných odměn ale máme členů dost, dokonce i náhradníky,“ informoval starosta Zdeněk Ryšavý.

Okříšky mají tři volební komise, v každé sedí pět členů. „Těch patnáct tisíc tedy dotujeme ze svého, suplujeme stát. Problém je to ale dlouhodobý a netýká se jen našeho městysu. Stát by se nad tím měl zamyslet, protože jím stanovené částky opravdu přestávají být zajímavé,“ zamyslel se Ryšavý.

Knihovnice Monika Stýblová vede v Koutech čistě dámskou kandidátní listinu. Ještě pod dívčím jménem Navrátilová získala ocenění Knihovník Vysočiny.
Krásnější část lidstva míří do voleb, v Koutech mají ženy i vlastní kandidátku

Ve městech se komise daří obsazovat lépe, ale neplatí to vždy. „Komunální volby mají složitější počítání hlasů, a proto jsme se v nich letos snažili navýšit minimální počet lidí. To se ale ukázalo jako nesnáz především v místních částech Havlíčkova Brodu, například v Poděbabech, ve Svatém Kříži či v Mírovce. Delegace za kandidující strany také letos nebyly úplné a museli jsme je doplňovat,“ popsala mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Pomáhají i úředníci

Havlíčkobrodští proto o pomoc požádali zaměstnance úřadu. Díky nim a jejich blízkým se komise nakonec podařilo doplnit.

Ve Žďáře nad Sázavou tyto těžkosti občas také mají. „V době covidu opravdu hrozilo, že komise nesestavíme,“ vzpomněla si tamní mluvčí Blanka Sobolová.

Oproti tomu v Pelhřimově zatím žádné podobné potíže nezaznamenali. A třeba ve Velkém Meziříčí se židle v komisích letos rozebraly překvapivě rychle. „V Meziříčí problémy s personálním obsazením komisí nikdy nebyly. V letošním roce se po výzvě veřejnosti kapacita naplnila dokonce během jediného dne,“ sdělila Zuzana Najtová z velkomeziříčské radnice.

Ilustrační foto.
Dnes začínají komunální volby: podívejte se, koho si můžete zvolit na Třebíčsku

V komisích zasedá také mnoho úředníků Kraje Vysočina. „Je to ale jejich svobodné rozhodnutí, což je ideální praxe. Reagovali na výzvu místních úřadů nebo prostě chtějí při volbách pomoci bez toho, aby jim to bylo nařízeno či museli někoho nahrazovat,“ objasnila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Podle ní mají logistiku na starosti města a obce. „Členy do okrskové volební komise mají právo delegovat strany, které se přihlásily v dané obci do voleb. Pokud se komise tímto způsobem nenaplní, je na starostovi, aby komisi doplnil například úředníky svého úřadu nebo příspěvkových organizací, spolků, ale třeba i rodinnými příslušníky,“ doplnila Svatošová. Ta zažila zatím jediný případ, kdy opravdu vážně hrozilo, že se komise nedá dohromady. „Byla to jedna obec na Pelhřimovsku. Nakonec se ale i tam podařilo komisi najmenovat z pozice vedení obce,“ dodala krajská mluvčí.