„Jsou nádherné dny pro pobyt venku, navíc opálená kůže vypadá moc dobře. Kdykoli mám chvíli, tak neodolám a sednu si například s knížkou na zahradu nebo vyrazím na koupaliště,“ podotkla šestadvacetiletá Lucie.

Móda bronzové pleti s sebou ale nese značná rizika. I slunce totiž může být úhlavní nepřítel lidského organismu. Nejen že hrozí spáleniny kůže, předčasné stárnutí pokožky nebo poškození oční rohovky, ale především jedna z nejobávanějších nemocí, rakovina.

„Ozónová vrstva zůstává i nadále v podprůměrném stavu,“ varuje na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav s tím, že hodnoty UV indexu budou i v několika následujících dnech velmi vysoké.

Také riziko vzniku kožních nádorů je v tomto období o mnoho větší.

„V posledních letech se počet nemocných lidí rapidně zvyšuje. Onemocnění se někdy objeví i u mladších ročníků, což dříve nebývalo tolik obvyklé,“ uvedla pelhřimovská kožní lékařka Danuše Březinová.

Podle ní by tedy lidé rozhodně neměli podceňovat prevenci. „Například děti do dvou let nesmí na sluníčko vůbec. Ani poté by rodiče neměli zapomínat na ochranné krémy s vysokým faktorem,“ přiblížila lékařka s tím, že právě v dětství dochází k největšímu poškození kůže, ze kterého se ve vyšším věku může vyvinout zhoubný nádor.

Pouze na krémy s UV faktorem se ale spolehnout nedá. „Řada lidí se natře krémem a získá jakýsi falešný pocit jistoty, že jsou chráněni. Pak zůstávají na přímém slunci několik hodin, například i přes poledne, což je to nejhorší, co mohou udělat,“ dodala Březinová.

Velice důležité je včasné rozpoznání změn pigmentových znamének, které rakovinu signalizují.

Nejvíce rizikové jsou skvrnky, které vzniknou náhle v místě, kde předtím žádné znaménko nebylo. V okamžiku, kdy některé z pigmentových znamének začne měnit barvu a tvar, začne vystupovat na povrch, svědit nebo dokonce krvácet, je nutné objednat se okamžitě k odborníkovi.

V případě včasného odhalení totiž výrazně stoupá naděje na úplné vyléčení. Nevíce ohroženou skupinou jsou lidé se světlou pletí.