„Myšlenka vybudovat křížovou cestu na Harusák se vyvíjela dlouhodobě. Postupně zrála, ale konečný impuls dali konkrétní lidé, kteří řekli, jakým směrem by se tato cesta měla vyvíjet,“ vysvětluje vznik křížové cesty starosta Radňovic František Dvořák.

Pro jednotlivá zastavení zvolili radňovičtí dva materiály kámen a kov. Ty jsou podle slov starosty především zárukou dlouhověkosti a trvanlivosti. „Měl by to být spíše takový pasivní majetek obce, který snad přetrvá staletí,“ řekl Dvořák.

Křížová cesta ovšem není jedinou zvláštností, kterou se Radňovice mohou pochlubit. Obyvatelem obce se po určitý čas stal například Josef Věromír Pleva, který sem také částečně situoval děj své nejznámější knihy Malý Bobeš. Nepřehlédnutelná je i radňovická dominanta Harusův kopec - která je neprávem připisována nedalekému Novému Městu.

„Máme tu skokanské můstky na Šibenici a na odvrácené straně Harusáku sjezdovku. Pak tu máme dva válečné pomníky a v neposlední řadě i spoustu dlouhověkých lidí, lidé se zde dožívají poměrně vysokého věku. Máme tu i skvělou dopravní obslužnost, silnici I. třídy i vlakové spojení. Dalo by se říct, že mimo moře tu máme všechno,“ dodává s úsměvem starosta.

Zmiňovaná radňovická dlouhověkost je připisována vodě tekoucí z Harusova kopce, na němž vyrostla i křížová cesta. Čtrnáct nových kamenných zastavení je pod hřebenem kopce ukončeno třemi dřevěnými kříži. Veškerý použitý materiál pochází z radňovického katastru. „Součástí každé křížové cesty je studánka, tu máme i my. Je hned na začátku křížové cesty a je výrazně označená,“ nechal se slyšet starosta Dvořák. Kromě křížové cesty samotné vznikla v lokalitě Harusova kopce i nová stromová alej.

„Podél cesty byly obcí vysázeny stromky, místní rodák Krčil tu pak dosazoval trnky a do budoucna zde plánujeme i další výsadbu tak, aby naše cesta dobře vypadala,“ říká František Dvořák.

Radňovická křížová cesta bude otevřena slavnostním žehnáním v neděli 18. 9. v patnáct hodin.