„V současné době připravujeme novelizaci původní vyhlášky,“ řekl žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Popíjení alkoholu na veřejných prostranstvích je podle něj častým předmětem stížností obyvatel okresního města.

„Nepůsobí to dobře na návštěvníky Žďáru a rozhodně ne výchovně na mladou generaci,“ uvedl Bárta důvody, které radní vedly k rozhodnutí o aktualizaci vyhlášky. Místa, kde lidé nebudou moci jen tak popíjet, chce vedení města jasně vymezit.

Zákaz se ale prý nijak nedotkne takzvaných zahrádek, které jsou součástí restauračních zařízení. Ve vyhlášce budou také vyjmenovány akce, pro něž bude platit výjimka. Jednat se má například o trhy na náměstí nebo podobné jednorázové události, kde se alkohol bude moci prodávat i konzumovat.

Bezdomovci

„Popíjení bych jednoznačně zakázala v autobusových zastávkách, kde se často sejde parta mladých, pijí víno a chovají se nevhodně. Nemluvě o tom, co po nich zůstává prázdné lahve si s sebou rozhodně neodnášejí. Na turisty zase určitě nepůsobí dobře, když přijedou do města a hned vidí opilé bezdomovce u nádraží,“ míní Monika Ptáčková ze Žďáru.

A právě lidí, kteří na veřejnosti konzumují alkohol koupený v obchodě nebo u nejrůznějších okének pouličního občerstvení, by se upravená vyhláška měla týkat především. 

„Zajímalo by mne ale, jak to chtějí uhlídat? Pokud někdo venku bude chtít pít, způsob si stejně najde. Třeba si víno přelije do lahve od limonády,“ vyjádřil se Roman Holemář ze Žďáru nad Sázavou. To, jak přesně bude kontrola dodržování vyhlášky probíhat, se bude teprve projednávat. Vedení města se chce mimo jiné informovat v českých městech, kde již obdobné nařízení platí.

„Budeme zjišťovat, jaké tam mají zkušenosti z praxe. A při přípravě aktualizace vyhlášky to pak určitě vezmeme v potaz,“ podotkl Ladislav Bárta.

S podnapilými osobami bývají ve Žďáře potíže hlavně v letním období. Vliv oteplení už žďárští městští strážníci pocítili v uplynulých dnech. Případy, kde figurovala podnapilá osoba, zaznamenali jenom za minulý týden čtyři. „V podstatě není týdne, kdy bychom něco takového nemuseli řešit,“ nechal se slyšet Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Obvykle jsou strážníci upozorňováni na opilce, kteří se povalují na ulici nebo se při pádu dokonce zraní. Na jiné narazí hlídky samy při obchůzkách. Někteří podnapilí končí na základě rozhodnutí lékaře v nemocnici, jiní jsou převezeni na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy.

Kromě vyhlášky, která omezí pití alkoholu na veřenosti, se radní ve Žďáře chtějí zabývat také omezením reklam propagujících hazard. „Jedná se o světelné reklamy na hernách a restauracích,“ potvrdil Bárta.