K tomuto razantnímu kroku přistupují radní na základě poplatkové povinnosti majitele psa ohlásit jeho vlastnictví správci poplatku, což ukládá obecně závazná vyhláška města. Tu do dnešního dne splnilo 950 vlastníků psů. Odhadem ale další desítky psů se v Meziříčí pohybují bez psí známky.

„Nejprve se pokusíme držitele nepřihlášených psů v Meziříčí a jeho místních částech vyzvat k tomu, aby navštívili úřad a splnili tak svoji ohlašovací povinnost a své psy přihlásili,“ vysvětlila postup radnice Jitka Prokopová zabývající se správou místních poplatků na odboru financí městského úřadu. Jak poznamenala dále, pokud tato metoda nezabere a dotčení lidé chovající doma psí miláčky načerno na výzvu včas nezareagují, začne finanční odbor v součinnosti se strážníky městské policie provádět místní šetření. Postupně tak dohlédnou na to, zda jsou všichni psi zaevidovaní.

Dozor v terénu

„V této chvíli ještě nevíme přesně, jakým způsobem bychom vůči držitelům psů bez evidenční známky postupovali. Nejspíše bychom do terénu vyráželi společně s městskými policisty jeden nebo dva dny v týdnu, a pokud uvidíme ve vybrané lokalitě, například na zahradě rodinného domu, pobíhat psa, zkontrolujeme si podle seznamu plátců, zda na čísle popisném skutečně zvíře má být, či nikoliv,“ nastínila předběžně Prokopová s tím, že do praxe by tuto aktivitu chtěli zavést do konce letošního roku.

„Při kontrolní činnosti se samozřejmě strážníci městské policie setkávají s případy nepřihlášených psů. Pokud tedy vznikne podezření, že pes není evidován, postupuje se celá věc správci poplatku k dalšímu řízení,“ uvedl Petr Dvořák, vedoucí meziříčských městských policistů.

Držiteli psa, který nesplnil ohlašovací povinnosti, hrozí i vysoká sankce. „Dle zákona o správě daní a poplatků, jejž využívají při své činnosti i finanční úřady, může správce daně uložit takovému člověku pokutu až do výše dvou milionů korun. V našem případě by se ale jednalo o sankci do výše jednoho tisíce korun,“ řekla Deníku Jitka Prokopová.

Poplatek se platí za psa, který dovršil stáří tří měsíců nebo za započetí vlastnictví psa staršího, jehož držitel – ať už fyzická či právnická osoba – má trvalý pobyt nebo sídlo na území města Velkého Meziříčí a v jeho místních částech.

Kolik se vybírá?

Samotná výše poplatku se liší. Například u psa chovaného v domě o třech a více bytech je to za rok jeden tisíc korun, za druhého a každého dalšího psa téhož vlastníka pak patnáct stovek. V objektech s jedním až dvěma byty držitel štěkajícího domácího miláčka zaplatí ročně 250 korun, za každého dalšího 350 korun.

Méně uhradí za svého čtyřnožce ti držitelé, již jsou poživateli invalidního, starobního, vdovského, vdoveckého nebo sirotčího důvodu, který je jejich jediným zdrojem příjmů. Pokud žijí v domech s jedním až dvěma byty, činí roční poplatek za psa 100 korun a 150 korun za psa dalšího, v domě o třech a více bytech pak 125 korun za jednoho psa, za každého dalšího 180 korun, píše se ve vyhlášce města u dálničního mostu.