Nyní musí turisté, kteří se chtějí dovědět něco o městě a jeho pamětihodnostech, do cestovní kanceláře Santini Tour v budově Staré radnice na náměstí Republiky. Ta ITC od roku 1993 provozuje. Podle slov druhého místostarosty Ladislava Bárty je otázkou, zda ve městě chtějí i nadále oslovovat jen ty, co si zařízení najdou a dojdou si tam, nebo se centrum stane propagátorem dalších aktivit v daném místě a regionu, eventuálně se bude podílet i na vydávání městského zpravodaje.
„To je důvod, proč chceme jít do druhé varianty. Informační turistické centrum svou nabídkou a tím, jak je zajišťované, je zastaralé morálně ve vztahu k tomu, co by skutečně mělo nabízet. Mělo by být výkladní skříní, jež o městě a jeho nabídce něco vypovídá a zároveň se podílí na koordinaci cestovního ruchu. Chceme, aby to tak skutečně fungovalo," vysvětlil úmysly města Bárta.
„Většinově jsme v radě pro vlastní informační turistické centrum," poznamenal rovněž první místostarosta Jaromír Brychta.
Momentálně radní schválili na rok 2014 smlouvu o zajištění provozu ITC s majitelem zmiňované cestovní kanceláře Bohuslavem Nahodilem, ale s tím, že zadali odboru školství, kultury a sportu zpracovat návrh koncepce centra provozovaného vlastními pracovníky. Návrh má být hotov do konce dubna příštího roku. „Je to první nakročení k tomu, aby město mělo od 1. ledna 2015 městské informační turistické centrum. Pro nadcházející rok nejsme na změnu nachystáni ani finančně a personálně, ani metodicky," vyjádřila se starostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová.
Doposud město upřednostňovalo finance před vlastním ITC. Ročně dává z pokladny na zprostředkování jeho provozu 170 tisíc korun, řešení chodu s vlastními pracovníky by vyšlo zhruba na milion.
„Všechno záleží na krytí v rozpočtu města na rok 2015, což už ale bude dělat po obecních volbách nové zastupitelstvo," podotkla ještě Zvěřinová. S úhradou nákladů na provoz mohou pomoci případně nově vypsané dotační tituly z Evropské unie zaměřené
Městské ITC by fungovalo ve stejném prostoru, tedy ve Staré radnici. Cestovní kancelář by našla podle Brychty své zázemí ve Veselské ulici. Řekl také, že se musí dořešit vstup, který je momentálně z boku objektu; ideální by byl vstup předním vchodem.
„Osobně nemám sebemenší problém s tím, jak informační centrum v radnici funguje. Myslím si, že všichni zaměstnanci kanceláře dělají svoji práci dobře, poradí i pomohou. Změna jsou jen vyhozené peníze, které by šlo dát třeba na opravu chodníků," mínila Simona Blažková ze Žďáru.
Opačnou představu o infostředisku má Tomáš Janíček, podle kterého si město velikosti Žďáru bezpochyby zaslouží vlastní turistické centrum. Ne zprostředkované jako nyní. „Pracovníci centra by měli město propagovat všemi možnými způsoby, cestovní ruch je dle mého klíčem k ekonomickým přínosům místních živnostníků. Za 170 tisíc se moc parády nenadělá. Navíc, hlavní náplní práce zaměstnanců cestovní kanceláře je přece prodej pobytů a zájezdů," uvedl Janíček.
V okresním městě jsou turistům i obyvatelům k dispozici celkem tři centra. Dvě turistická, a to ITC ve Staré radnici nebo ITC Žďas v zámku, a jedno informační při vstupu do městského úřadu.