VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice ve Žďáře přistoupila k vyklizení bytu neplatičky

Žďár nad Sázavou - Žďárské radnici došla trpělivost s neplatiči v městských bytech. V úterý dopoledne byl firmou za asistence policie a zástupce majetkoprávního odboru vyklizen první z bytů neplatičů. Příští týden vyklidí radnice další.

24.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Archiv

„Evidujeme dost rodin, které do těchto malometrážních bytů chtějí jít, budou rády za střechu nad hlavou a budou nájemné platit. Musíme chránit nejenom kasu města, ale také jeho pověst. Město nemůže být lidmi vnímáno tak, že se může všechno," poznamenala starostka Dagmar Zvěřinová.

Do beden i pytlů

Dnes již volnou bytovou jednotku žena neužívala, už rok totiž fyzicky v prostorách nepobývala. Nechala ji ovšem uzamčenou a neplatila nájemné. Vyklizena mohla být až na základě rozhodnutí soudu.

„Byla pořízena fotodokumentace bytu před zahájením vyklízení, následně písemný soupis věcí. Drobnosti, ošacení a nádobí byly baleny do beden nebo pytlů," uvedla Lenka Milfajtová z majetkoprávního odboru městského úřadu. Věci budou dalších šest měsíců uskladněny v nebytových prostorách domu. „Město účtuje nájemci náklady za uskladnění věcí i náklady spojené s vyklizením bytu," podotkla Milfajtová.

Druhé dlužnici, s níž město vyjednává asi jeden rok, byl termín vyklizení bytu posunut z důvodu jejího zdravotního stavu.

I stotisícový dluh

Stejně jako zmíněný případ mohou dopadnout i další dlužníci, pokud nesplatí své závazky do 20. února. Týká se to nájemců dalších pěti bytů. Na skutečnost byli dotčení lidé upozorněni podle slov Zvěřinové terénním sociálním pracovníkem Igorem Krhovským a rovněž pracovníky ze sociálního a právního odboru města. „V rámci první vlny vyklízení si snad i ti ostatní neplatiči začnou uvědomovat, že jim město nebude donekonečna ustupovat. Vypadá to, že dokud o vystěhování budeme jen mluvit, a nic neuděláme, tak jim to bude jedno," vyjádřil se druhý žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Okresní město vlastní 789 bytů. Stav nedoplatků na nájemném se dostal k 31. prosinci loňského roku na sumu 2 086 709 korun, v lednu 2012 činil o 119 400 korun méně. Nejvyšší dluh ze strany nájemce je nyní ve výši 126 083 korun.

Jedná se o pohledávku, kterou se ani přes spolupráci s exekutorským úřadem nepodařilo doposud umořit.

„Byli jsme benevolentní v případech, kdy se jednalo o ženy s dětmi, nemocné lidi nebo o osoby, které se ocitly v krizové finanční situaci. Těm, již přišli na úřad s prosbou, abychom jim dali delší lhůtu na splácení, jsme vyhověli. Když údobí překonali, mezi neplatiči jsme je v dalších měsících už neevidovali. Na druhou stranu tu máme nájemce, již absolutně nespolupracují, nereagují na naše výzvy, jejich manko včetně poplatků z prodlení narůstá a mnohdy dluh dosahuje takových částek, že víme, je že nereálné, aby jej uhradili. Nebudeme jim to neustále trpět," podotkla Dagmar Zvěřinová. Starostaka připustila, že není jednoduché vystěhovávat rodinu s dětmi, aniž jim cokoliv dají. „ Některé půjdou do holobytu, ale je to bohužel nutné," dodala Zvěřinová.

-----------------

Kolik dluží

Aktuální stav nedoplatků za nájemném v městských bytech ve Žďáře nad Sázavou je ke dni 31. prosinci 2012 následující

(údaj v korunách):

Celkem 2 086 709

Realitní kancelář Investservis (aktivní pohledávky) 1 848 274

Realitní kancelář Pamex (rovněž aktivní pohledávky) 238 435

Nejvyšší dluh ze strany nájemce je ve výši 126 083 korun.

zdroj: MěÚ Žďár nad Sázavou

Autor: Zlata Ptáčková

24.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házenkářský tým složený ze studentů žďárské průmyslovky zlomil finálové prokletí. Na třetí pokus porazil Rožnov pod Radhoštěm a postoupil na mistrovství světa do Kataru.
4

Katar to jistí! Žďárská průmyslovka vyhrála republiku v házené

Před kostelem svatého Ondřeje ve Vojnově Městci zpívalo ve středu 13. prosince koledy na sto padesát dětí a dospělých. První tón udával starosta Karel Malivánek.
15

Ve Vojnově Městci se zpívaly koledy v záři prskavek

AKTUALIZOVÁNO

V Polničce koledy zazněly již potřetí

Polnička – Letos již potřetí se do akce Česko zpívá koledy zapojili v Polničce na Žďársku. Zazpívat si sedm vybraných vánočních písní přišlo ve středu večer na prostranství před tamní školou zhruba dvě stě až tři sta lidí.

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Praha, Vysočina – Středoškoláci by poslali do druhého kola prezidentských voleb Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Prozradily to výsledky studentských prezidentských voleb nanečisto, jejichž první kolo se konalo na bezmála čtyřech stovkách středních škol v úterý 12. prosince a ve středu 13. prosince.

Rozštípená skála bude znovu vyhlášena přírodní památkou

Hamry nad Sázavou – Opakovaně bude na jaře vyhlášena přírodní památka (PP) Rozštípená skála, a to i přesto, že již řadu let přírodní památkou je.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Velká Bíteš – O přívěsný vozík přišel jeho majitel v Ludvíkově. Ztratil se z volně přístupného pozemku v úterý 12. prosince mezi jednou hodinou v noci a jedenáctou hodinou dopoledne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT