„Na předminulém zastupitelstvu zazněl pokyn či výzva, abychom se pokusili vyjednávat s majiteli objektu o jeho odkoupení. Čekáme na odpověď na náš dopis," potvrdila starostka Dagmar Zvěřinová.

Ona i oba místostarostové byli začátkem tohoto týdne pověřeni radou města, aby s vlastníky jednali o nápravě stávajícího stavu stavby a informovali radní do konce tohoto roku o výsledcích.

„Snahu budeme muset zintenzivnit, protože vzájemné posílání papírů objektu nepomůže. I proto, že momentálně chystáme rekonstrukci náměstí, v rámci níž dojde také ke kácení některých stromů. Třeba těch před Bílým lvem, takže na jaře jej nebudou krýt a ukáže se v největší nahotě. Lidé budou celou situaci vnímat ještě mnohem citlivěji než nyní," vysvětlila kroky radnice starostka Žďáru nad Sázavou Zvěřinová.

Dle výpisu z katastru nemovitostí je současným držitelem nemovitosti akciová společnost VHS Bohemia s provozovnou ve Žďáře nad Sázavou. Jak včera sdělil předseda představenstva firmy Petr Kučera, z městského úřadu skutečně obdrželi oficiální psaní se zájmem o případný odkup hotelu Bílý lev. „Dosud jsem neměl čas na dopis odpovědět, budoucímu jednání s radnicí v této záležitosti se ale nebráníme," konstatoval Kučera.

Nezískali dotaci

Plány na demolici ruiny na rohu pěší zóny a vybudování nového domu, ve kterém by fungoval takzvaný podnikatelský inkubátor, totiž vzaly zasvé. Společnosti se nepodařilo získat na záměr evropskou dotaci.

Budovu si naopak koncem října prošli pracovníci stavebního úřadu a nařídili majiteli provést práce spojené se zabezpečením stavby. „Do čtrnácti dnů nedostatky odstraníme, a to tak, aby neohrožovaly okolí stavby," přislíbil předseda představenstva VHS Bohemia Kučera.

Stížnosti na vzhled bývalého ubytovacího zařízení v centru Žďáru nechybějí na téměř žádném setkání vedení města s občany nebo na zasedání zastupitelstva. „Chodím kolem té hrozné budovy každý den. Je to trn v oku, na který jsem si bohužel už zvykl. Respektive musel. Ani nejsem přesvědčen, že se blýská na lepší časy," tvrdí Zdeněk Sochor.