Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice v Novém Městě chce postavit další byty pro seniory

Nové Město na Moravě - Výstavbu pětadvaceti bytů pro seniory plánuje novoměstská radnice. Na dům, který má stát v lokalitě pod nemocnicí, chce město získat státní dotaci.

27.4.2015
SDÍLEJ:

Plocha sloužící jako parkoviště by se mohla v příštím roce změnit ve staveniště. Radnice do tohoto místa počítá s bytovým domem pro seniory. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Zabývali jsme se problémy v sociální oblasti, mimo jiné i bydlením pro seniory a zdravotně postižené. Žádosti seniorů o ubytování v Domě s pečovatelskou službou se navyšují, což budeme muset co nejdříve začít řešit," sdělil Žďárskému deníku novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Radnice proto začala pracovat na projektu výstavby nových seniorských bytů s pečovatelskou službou. „Vybrali jsme lokalitu ve Žďárské ulici poblíž bytových domů, kde je zpevněná plocha a parkoviště. Pokud se nám podaří získat dotaci, o kterou chceme zažádat v příštím roce, mělo by tam vzniknout dvacet až dvacet pět bytů," uvedl Marek.

Vizí města je výstavba vícepodlažního bytového domu, který esteticky zapadne do Žďárské ulice. „Nepředpokládáme, že by objekt měl více než čtyři podlaží. Nejdříve ale musíme mít studii od projektanta. Proto zatím nemůžu říct nic bližšího," prohlásil místostarosta.

Radnice chce ve spolupráci s Novoměstskými sociálními službami požádat o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. „V současné době nejsou známy žádné výzvy, které se hodí na náš záměr. Ovšem předpokládáme, že něco určitě vypsáno bude," podotkla ředitelka Novoměstských sociálních služeb Hana Janů.

„V minulosti už podobné dotační tituly vypsány byly a na tyto byty byla možnost získat podporu ve výši až šesti set padesáti tisíc korun na bytovou jednotku," doplnil Stanislav Marek.

O dotaci chce město požádat v příštím roce. Pokud se ji podaří získat, mohlo by se okamžitě začít stavět. Předpokládané dokončení vícepodlažního bytového domu tak spadá do roku 2017.

Senioři, stejně jako lidé se zdravotním postižením, mají v Novém Městě možnost bydlení v Domě s pečovatelskou službou (DPS). V něm je k dispozici padesát bytů.

„Součástí Domu s pečovatelskou službou je i půdní vestavba s několika městskými byty a v nich jsou nyní už tři obyvatelé seniorského věku, kteří zvažují, že by tam zůstali dál bydlet," informovala Janů.

Čekací lhůty na byty s pečovatelskou službou v novoměstském DPS jsou podle ředitelky velmi individuální.

„Stává se nám, že jsme některým zájemcům byt nabídli, ale protože ještě měli pocit, že je to pro ně brzy, tak ho odmítli. Proto mají někteří podanou žádost třeba i deset let s tím, že například už i třikrát ji nepřijali," vysvětlila Hana Janů s dodatkem, že v případě posuzování žádostí se přihlíží především sociální a zdravotní situace žadatele.

Podle slov Stanislava Marka chybí na Novoměstsku také domov se zvláštním režimem, který by poskytoval pobytové služby osobám se sníženou soběstačností z důvodu věku či kvůli duševní nemoci.

„I mezi klienty Domu s pečovatelskou službou jsou takoví, kterým by lépe vyhovovalo podobné zařízení. Tato služba nám chybí, budeme se proto snažit oslovit kraj, aby zapracoval do střednědobého plánu sociálních služeb také tuto potřebu," řekl místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

Autor: Redakce

27.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení