„Peníze jsou určeny na vzdělávání úředníků, na pořízení výpočetní techniky a serveru,“ vysvětlil velkomeziříčský místostarosta Josef Komínek.

Například 230 tisíc korun je vyhrazeno na platy zaměstnanců, kteří budou školit jednotlivé starosty mikrokregionu, ředitele škol a příspěvkových organizací. „Když jsme se ptali starostů, kdo z nich by chtěl školení využít, ozvali se kromě dvou všichni,“ sdělil místostarosta.

Pro tyto účely vzniká středisko na základní škole v ulici Komenského, kde bude jedna třída přebudována na školicí místnost.

Určité subjekty budou muset mít od začátku listopadu zřízenou datovou schránku ze zákona. O zavedení schránky ale budou moci požádat rovněž fyzické osoby a živnostníci, pro které schránka povinná není.

--------------

O co jde?

Datová schránka zřizovaná Ministerstvem vnitra je elektronickým úložištěm, tedy datovým prostorem. Lze přes ni posílat dokumenty v elektronické podobě, a tak nahradit papírovou dokumentaci. Datová schránka bude od listopadu povinná pro orgány veřejné moci, právnické osoby zřízené ze zákona i právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Pro ostatní je schránka nepovinná, ale zřídit si ji mohou.
Zdroj: www.datoveschranky.info

Lucie Kučerová