Žďár a Nové Město na Moravě si ale 17. listopad 1989 připomenou. Novoměstští koncertem, Žďárští slavnostně odhalí pamětní desku na náměstí Republiky. „Chtěli bychom si Den boje za svobodu a demokracii připomínat vhodným způsobem, jaký odpovídá významu toho svátku," řekl starosta Zdeněk Navrátil.

Bronzovou desku Žďárští odhalí ve čtvrtek 17. listopadu, začátek je v 17 hodin 11 minut. Trvalá upomínka na revoluční dny roku 1989 bude na budově bývalého městského úřadu předtím městského národního výboru, v horní části náměstí. Právě tam se za generální stávky v roce 1989 sešlo nejvíc lidí, a někteří Žďárané se tam v den výročí neformálně scházejí stále.

Radnice pozvala na slavnost i místní středoškoláky. Na programu je i průvod středem města se svíčkami a lampiony kolem míst nějak spojených s listopadem 1989. Procházku okomentuje Vít Bohumil Homolka, jenž se tehdy aktivně zdejších akcí zúčastnil. „Rád se podělím o vzpomínky na to, co se ve Žďáře dělo. Trochu jsem si to připravil, abych na něco nezapomněl. Po tolika letech by si už člověk taky nemusel vzpomenout na všechno. Naštěstí mám velký archiv dobových materiálů," usmál se Homolka.

Někteří lidé si na revoluční euforii už prý skoro nevzpomenou. „To je jednoduché, myslím, že momentálně celkem není co slavit, podle toho, jak to dnes v Česku vypadá," řekl Petr Novotný ze Žďáru.

I když mněla spousta lidí jiná očekávání, podle Homolky je třeba si sametovou revoluci připomínat. „To zlo, o němž jsme si já a mí vrstevníci mysleli, že tady bude navěky, tenkrát padlo. Nevěřili jsme, že bychom to mohli zažít, ale stalo se to. A to je velká věc," dodal Vít Bohumil Homolka.

Co je jeho nejsilnějším zážitkem ze „sametových" dnů ve Žďáře? „Události tady byly docela intenzivní. Pro mě byla nejsilnější generální stávka, když náměstí zaplnila masa lidí z místních fabrik," dodal Homolka.

Novoměstská Horácká galerie uvádí jako upomínku v Den boje za svobodu a demokracii slavnostní koncert Filharmonie G. Mahlera. Orchestr, který je jediným profesionálním tělesem tohoto druhu na Vysočině, bude hrát skladby výhradně českých autorů, od klasicismu až po 20. století. Příchozí se tak mohou, mimo jiné, těšit na všem známou Humoresku Antonína Dvořáka či Smetanovu Jiřinkovou polku, ale i na Koncert pro flétnu a orchestr Pavla Vranického.

Koncert zaštítil starosta Nového Města Michal Šmarda. „Bude to hezká akce," řekl. Další akce Město nechystá. „Oficiální listopadové oslavy nepořádáme každý rok, ke kulatým výročím ano. Pěknou vzpomínku jsme zorganizovali k pětadvacátému výročí a počítáme s ní i ke třicátému. Myslím, že každý rok by ani nebyla taková účast," poznamenal Michal Šmarda.

Ani v Bystřici nad Pernštejnem se každoroční oslavy 17. listopadu „neujaly", na rozdíl od těch ke vzniku Československa. „Ani neodhadneme, zda by lidé vůbec přišli, ale kdo má zájem, slaví výročí soukromě. Když to vychází časově, děláme třeba pásma pro školáky. Letos nám to ale nevyšlo, a v pátek mají děti prázdniny," zmínil Karel Pačiska, starosta Bystřice.

Podobně pojímají podzimní svátky ve Velké Bíteši, slaví hlavně 28. říjen. Stejně jako Novoměstští si pak připomnělo čtvrtstoletí od revoluce Velké Meziříčí, kde oslavy pořádala pravidelně místní ODS. „Nikdo jiný to u nás v Meziříčí neslaví. Považujeme se za následovníky Občanského fóra, takže jsme setkání svolávali. Letos ale nebude," zmínil Radovan Necid, člen ODS a starosta Meziříčí. „Všechny svátky město neslaví ‚ve velkém'. Tradičně si ale například každý rok s úctou připomínáme 8. květen velkomeziříčskou tragédii," doplnil ještě starosta Necid.