VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice: pohotovost střídejme

Žďársko - Povinnost měst: zajistit pohotovost úředníků na úseku sociálně-právní ochrany dětí. O co jde?

20.3.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

V praxi to znamená úředníka městského úřadu na telefonu, který může být po pracovní době či ve dnech pracovního klidu přivolán k policejnímu případu, ve kterém figuruje mladistvá osoba, tedy dítě.

Do konce minulého roku se „trojková“ města v držení pohotovosti v okrese střídala, letos si ji každé město vykonává samo. A to je vzhledem k počtu případů drahé; proto to v některých městech v okrese chtějí změnit. „Střídavá pohotovost byla zažitá ještě z dob fungování okresního úřadu, ale tento systém neměl zákonnou oporu, proto se změnil,“ informoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Jeden týden držení pohotovosti vyjde bystřickou radnici zhruba na osmnáct set korun. „Zásahy jsou však sporadické, ale zaměstnanec příslušného odboru musí být stále na mobilním telefonu, pokud by jej policie přivolala k případu spojeném s mladistvou osobou. Úředník totiž musí dohlížet na zákonný postup, aby nemohlo dojít k porušení práv mladistvého,“ vysvětlil Žďárskému deníku starosta Pačiska.

Tajemníci všech čtyř „trojkových“ měst v okrese Žďár nad Sázavou se proto předběžně dohodli, že pohotovost na úseku sociálně-právní ochrany dětí bude navrácena do původního stavu.

V praxi to znamená, že se budou sociální pracovníci úřadů jednotlivých měst ve službách mimo svoji pracovní dobu střídat. K tomu je však třeba mezi zúčastněnými uzavřít veřejnoprávní smlouvu podle příslušných ustanovení zákoníku práce. A to takovým způsobem, aby města mohla pohotovost držet a vykonávat nejenom ve svém správním obvodu, což nařizuje zákon, ale právě na základě smlouvy i ve správních obvodech zbývajících třech.

Se smlouvou musejí souhlasit zástupci všech měst. „Ano, je tady snaha se o část agendy podělit. Věc je však zatím ve fázi projednávání, rada se k ní ještě nevyjádřila. Pokud by byla veřejnoprávní smlouva schválena, musí s ní navíc souhlasit ministerstvo vnitra,“ uvedl tajemník novoměstského městského úřadu Petr Hanych.

Ve Žďáře nad Sázavou se k možnosti uzavření veřejnoprávní smlouvy v souvislosti s „podělením se“ o pohotovostní službu radní vyjádří v pondělí.

„Je to pokus o řešení této situace, slibujeme si od toho zejména úsporu prostředků nehledě na to, že tento systém už tady jednou byl. Otázkou zůstává, jak bude fungovat nyní, kdy podle mého názoru problematických případů spojených s dětmi přibývá,“ sdělil tajemník žďárského úřadu Jan Havlík. „Měla by to být smlouva čtyř stran s výpovědní lhůtou a musí být prospěšná pro všechny zúčastněné,“ dodal žďárský tajemník.

Ve Velkém Meziříčí se radní o veřejnoprávní smlouvě čtyř měst budou bavit ve středu. „Kromě mzdové úspory by to mělo přinést i více soukromí našim pracovníkům, kteří nebudou pohotovost držet tak často,“ vyjádřil se velkomeziříčský tajemník Stanislav Rosa.

-----------

Kolik stojí pohotovost?

V Bystřici nad Pernštejnem drží ze zákona pohotovost na úseku sociálně – právní ochrany dětí vždy některý úředník 52 týdnů v roce. Mzdové náklady jsou cca. 94 tisíc korun. Pokud by se v držení pohotovosti střídala čtyři města ve žďárském okrese, drželi by úředníci v Bystřici pohotovost 13 týdnů a mzdové náklady by činily cca. 24 tisíc korun. V okrese Žďár nad Sázavou mají ze zákona povinnost držet pohotovost na úseku sociálně – právní ochrany dětí města: Žďár nad Sázavou, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě a Velké Meziříčí.

Autor: Lenka Mašová

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby. Ilustrační foto

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Hana V. Konvalinková

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Vojnův Městec - Vysočinský lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) Radek Koten je s výsledkem voleb spokojený.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení