Martině Sáblíkové, trojnásobné olympijské vítězce v rychlobruslení, nabídne město jako dar parcelu pro výstavbu rodinného domu. Ve čtvrtek to odhlasovalo žďárské zastupitelstvo.

Radní chtějí ocenit, že Sáblíková jako místní rodačka a obyvatelka města skvěle Žďár propaguje v celém světě, a rádi by i díky pozemku pro dům Sáblíkovou ve městě udrželi. Konkrétní pozemek pro olympijskou vítězku není ještě určen, není ani vyčíslena jeho cena. Hodnota parcely může být od jednoho třeba do 2,5 milionu korun. Za tolik se prodávají v lokalitě Klafar. Jednotlivé pozemky tam nabízí město formou dražeb.

„Nyní to odhadnout je složité. Pozemek o výměře asi tisíc metrů čtverečních jsme prodali přibližně za dva a půl milionu i za zhruba jen jeden milion," řekla na zasedání zastupitelů vedoucí majetkoprávního odboru městského úřadu Stanislava Prokopová.

Dnes v lokalitě, kde by mohla jednou bydlet Martina Sáblíková, nejsou komunikace, pozemek není stavební, ale je stále ornou půdou. Znalecký posudek ho hodnotí na 265 korun za metr čtvereční.

Jelikož zastupitelstvo se vyjádřilo pro záměr nabídnout pozemek Sáblíkové, majetkoprávní odbor úřadu začne připravovat kroky pro darování. To předpokládá zpracování geometrického plánu, který pozemky v nové části Klafaru rozdělí a stanoví přesnou výměru. Úředníci také označí pozemek pro slavnou rychlobruslařku. Jakmile bude parcela vybrána, bude její darování znovu schvalovat zastupitelstvo.

Přemrštěný dar?

Kdo čtvrteční zastupitelstvo navštívil, zaznamenal při projednávání daru pro Martinu Sáblíkovou živou debatu. Zastupitelé shodně vyjádřili Sáblíkové velké uznání a byli zajedno, že sportovkyni a to, jak Žďár reprezentuje, je třeba velmi ocenit. Někteří zastupitelé ale byli překvapeni podobou zamýšlené odměny a také překotným projednáváním. Někteří zase podle svých slov byli o tomto bodu jednání informováni až v den zasedání zastupitelstva a uvítali by o něco více času na promyšlení tak velkého daru z peněz daňových poplatníků.

„Samozřejmě si velice vážím Martiny Sáblíkové, nemám s darem žádný problém. Jen bych ocenil, kdybych měl trochu času se nad tím zamyslet," řekl například zastupitel Radek Černý.

„Kdo rychle dává, dvakrát dává," poznamenal zastupitel Rudolf Voráček. Překvapivé bylo projednávání daru pro některé zastupitele, kteří nejsou členy městské rady. Dle svých slov o formě daru do čtvrtka nevěděli, neboť naposledy byli obeznámeni s plánem darovat určitou finanční částku.

„Stojí za to, abychom se sešli a o takové věci si popovídali, chtělo by to myslím i několik variant. Jde pouze o to, že nasazujeme laťku dost vysoko," mínil jeden z nich Rostislav Dvořák. Také Tomáš Havlík navrhoval hodnotu daru zvážit. Petr Stoček v další debatě kolegyně a kolegy vyzval: „Prosím vás, opusťte lidskou malost, možná bych dokonce řekl závist, a nediskutujme o tom, jestli ano, nebo ne." To někteří přítomní označili za nepřijatelný útok.

„Až jiný obyvatel Žďáru získá pět olympijských medailí, dovolím si tvrdit, že když budu mít tu možnost a budu v zastupitelstvu, obdobné ocenění mu navrhnu také," komentoval místostarosta Ladislav Bárta vesměs technické poznámky diskutujících.

Zastupitelstvo Žďáru návrh daru pro Martinu Sáblíkovou schválilo 18 hlasy, 4 zastupitelé se hlasování zdrželi, 1 byl proti.

Martina Lorencová