Radek Zlesák (ANO) označil výběr nového šéfa firmy podnikající v oboru teplárenství a telekomunikací za zpolitizované. „Veřejnost konkurz vnímá jako politickou trafiku," tvrdí radní Zlesák.

Výběrové řízení na ředitele společnosti Satt, jejímž největším akcionářem je město Žďár, bylo vypsáno v srpnu. Konkurz se v minulých dnech dostal do závěrečné fáze a ze šesti uchazečů zůstali ve hře už jen dva kandidáti.Podle zjštění Deníku jsou jimi Stanislav Večeřa, vedoucí odboru v jihlavském energetickém regulačním úřadě a bývalý městský zastupitel za ČSSD. A také Jaromír Brychta (ODS), bývalý místostarosta, v současnosti zastupitel a předseda představenstva Sattu.

„My v ANO trváme na tom, aby tyto posty nebyly obsazované politickými trafikanty," prohlásil Zlesák s poukazem na to, že výběrové řízení bylo napadáno již v předvolebním boji. „Některé strany se dopouštěly politických faulů. Třeba letáček, který byl zaměřený vyloženě proti Jaromíru Brychtovi a ODS. To bylo velice nekorektní. A právě proto může veřejnost konkurz vnímat jako politicky zprofanovaný," vysvětlil postoj ANO Radek Zlesák. Hnutí kritizuje rovněž podmínky zadání výběrového řízení. „Neodpovídají požadavkům na odbornou zdatnost ředitele akciové společnosti," tvrdí Zlesák.

Únik informací z průběhu konkurzu se nelíbí radnímu Dvořákovi (KDU-ČSL). „Informace kolem výběrového řízení byly podivné. Slyšel jsem, že řízení dopadne tak a tak, teď zase, kdo ho vyhrál. Řízení přitom dosud není u konce, takže předjímat jeho výsledek není fér. Něco rozhodně není v pořádku a jsem pro jeho opakování," řekl Rostislav Dvořák.

Výběrové řízení vede externí agentura. Radní její práci nezpochybňují, přesto mají za to, že transparentnější by bylo vypsat konkurz nový. Pro zrušení bylo osm z devíti radních. „Je to ostře sledované téma, na post ředitele se hlásí i předseda představenstva. Nechceme, aby výsledek byl lidmi vnímán jako přidělování trafik zastupitelům," sdělil Žďárskému deníku místostarosta Josef Klement (KDU- -ČSL).

Představenstvo Sattu se doporučením rady města Žďáru nad Sázavou nemusí řídit. Zda vypíše nový konkurz, či ne, je teď pouze na jeho rozhodnutí.

Postupovat dál v souladu s názorem městské rady ovšem navrhne v představenstvu Sattu jeho člen Vladimír Novotný (ČSSD). Podle něj proces výběru ředitele zpolitizovaly a znevážily časté spekulace, kdo tento post obsadí. Na druhou stranu výběrové řízení jako takové vnímá jako spravedlivé. „Provedla ho profesionální firma, a podle mě osobně by bylo možné ze dvou kandidátů, kteří postoupili, ředitele společnosti vybrat. V představenstvu jsem však zástupcem města, a budu respektovat doporučení jeho vedení," vysvětlil Novotný.

Žďárskou radnici v představenstvu Sattu dále zastupuje advokát a zastupitel Miloš Jirman (TOP 09) a Jaromír Brychta. Předseda představenstva – podle informací Žďárského deníku finalista konkurzu, si myslí, že by rada města měla akceptovat závěry výběrového řízení. „Řízení probíhá naprosto standardně a bez problémů. Nechápu tedy, proč by se mělo rušit," řekl Brychta. O důvodech hovořících pro anulování výsledků nechce spekulovat. „Myslím, že jsem ve své prezentaci odvedl dobrý výkon. Problematiku Sattu za dvacet let práce pro něj dobře znám," poznamenal Brychta.

Misku na vahách při rozhodování šestičlenného představenstva Sattu budou mít zástupci akcionářů – Velkého Meziříčí, Dolní Rožínky a Nového Města na Moravě. „Nové Město jako menšinový akcionář nemá ambice jít proti názoru největšího akcionáře. Pokud tedy zástupci Žďáru v představenstvu řeknou, že chtějí řízení zrušit, budu jejich názor respektovat," řekl starosta Michal Šmarda.

Představenstvo Sattu o osudu výběrového řízení na ředitele rozhodne při svém řádném zasedání 2. prosince. Bývalý šéf firmy Josef Žák skončil ve funkci v létě letošního roku.

----------------

Satt a.s., Žďár nad Sázavou

Akcionáři:
Dolní Rožínka 8,5 %
Nové Město na Moravě 14,9 %
Velké Meziříčí 14,9 %
Žďár nad Sázavou 61,7 %

Složení představenstva: Jaromír Brychta (předseda představenstva), Vladimír Novotný a Miloš Jirman – zástupci Žďáru nad Sázavou, Michal Šmarda (místopředseda představenstva) – Nové Město na Moravě, Radovan Necid – Velké Meziříčí, Zdeněk Horák – Dolní Rožínka.

Hlavním předmětem podnikání společnosti Satt je výroba a rozvod tepelné energie a výroba elektřiny. Podniká ale také v telekomunikacích a provozuje kabelovou televizi. Satt, a.s. patří mezi nejstabilnější firmy v České republice. Certifikát v rámci hodnocení Czech top 100 získala letos v březnu.