Radek Jaroš absolvoval už dvacet expedic. K2 mu ze čtrnácti osmitisícovek jako poslední schází k tomu, aby se stal čtrnáctým člověkem na světě, který zlezl všechny nejvyšší vrcholy světa bez použití kyslíkových přístrojů.

„Teď se ke mně donesla zpráva, že čtrnáctý člověk už všechny vrcholy zlezl. Bude mi stačit, když budu patnáctý, budu úplně stejně spokojený. Moc se na expedici těším, protože je to po dvou letech nicnedělání po úraze konečně zase činnost. Je to můj pátý pokus o výstup na K2. Zatímco ostatní jsem dal na první nebo na druhý pokus, tak K2 už jedu po páté. A samozřejmě to nemusí být naposled," řekl Deníku Radek Jaroš.

Běžky a cyklistika

Samotnému výstupu předchází dlouhodobá, nikterak snadná příprava. „Už pilně trénuji. Mám za sebou deset dní na běžkách v Norsku, poté týden cyklistiky v Toskánsku. Teď jsem se zrovna vrátil po deseti dnech z cyklistiky na Mallorce a hned odjíždím na pět dnů na horské kolo na Hvar. Trénování je usilovné, forma roste. Chodím ale také na rehabilitace, protože mě zlobí pravé tříslo. Zřejmě to, že mám jedenáct článků prstů na nohou pryč, se na pohybovém ústrojí trochu odráží. Ale snad to bude dobré," doufá Radek Jaroš.

Expedice na horu K2, kterou chystá, nebude levnou záležitostí. Ve hře jsou letenky, lezecká i fotografická výbava, pronájmy, strava a další nezbytnosti. Finančně Jaroše podpořilo také Nové Město, a to 90 tisíci korunami. „Přispívali jsme na každý výstup, nebylo to ovšem tolik jako letos," sdělil novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Horolezec podporu městu vrací formou nesčetných besed a dalších akcí, kterých se aktivně účastní. „Peníze, které mu věnujeme, jsou dobře zhodnoceny," myslí si Marek. „Zkušenosti s Radkem při podpoře dobročinných akcí a projektů jsou velmi pozitivní. Je pro nás v tomto významným partnerem," doplnil starosta Michal Šmarda.

Jaroš uskuteční v červnu aklimatizační výstup na Huascarán v Peru. Poté se na chvíli vrátí domů, aby se 1. července vydal na expedici k hoře K2 v Pákistánu.

V krátkém mezidobí mezi aklimatizačním výstupem a samotnou expedicí si Radka Jaroše užijí i obyvatelé a návštěvníci Nového Města. „Jsme s Radkem Jarošem domluveni, že nám zapůjčí na výstavu některé věci ze své výbavy a výstroje. Časem plánujeme, že by se z toho mohla stát i stálá expozice. Na otevření výstavy by měl být osobně přítomen. Před Horáckým muzeem bude také horolezecká stěna, na níž si lezení budou moci zejména děti pod jeho vedením vyzkoušet," prozradila vedoucí Horáckého muzea a informačního centra Jitka Svojanovská. „Na vernisáž k výstavě rád přijdu," potvrdil Radek Jaroš.

---------------

Koruna Himálaje

Jako první na světě dokázal zlézt všech čtrnáct osmitisícovek bez kyslíku Ital Reinhold Messner. Nejvyšší z osmitisícových vrcholů je Mount Everest (8 848 m). Za nejobávanější je ale považována druhá nejvyšší hora K2 (8 611 m) v pohoří Karákóram. Právě K2 zbývá českému horolezci Radku Jarošovi jako poslední stupínek ke zdolání Koruny Himálaje. Vystoupit se na ni pokusil už čtyřikrát, ale vrcholu nedosáhl, nebezpečná K2 mu zatím štěstí nepřinesla. V r. 2007 musel být odtud dokonce dopraven vrtulníkem zpět do základního tábora s rozdrceným prstem. Zranění si Jaroš odnesl i ze svého posledního výstupu na Annapurnu.