Stejná situace na Žďársku byla i minulý rok. Jelikož k přenosu nemoci stačí pouze voda, která obsahuje výtrusů plísně, musí rybáři dodržovat určitá opatření. „Kvůli račímu moru jsme dostali na podzim zákaz z chovného potoka Nedvědička ryby slovit a přesunout je do Svratky. Právě proto, aby se mor nepřenesl do dalších vod,“ upřesnil předseda rybářů Nedvědice Pavel Dufek.

Na místa, ve kterých je mor rozšířen, je nutné rozmístit informační tabule. Na nich budou uvedena jednotlivá opatření, která je nutné v těchto oblastech dodržovat. Lidé ani rybáři nesmí z těchto vodních toků přesouvat ryby, ani jiné vodní živočichy. „Dále nařizujeme provést mechanickou očistu a dezinfekci pomůcek použitých při manipulaci s rybami a vodními organizmy dezinfekčním prostředkem schváleným pro tento účel, například Savem,“ doplnil Vejmelka.

Následně je také potřeba veškeré náčiní pořádně vysušit, jelikož výtrusy, díky kterým se plíseň rozmnožuje, na suchu zahynou. Za nedodržení těchto pravidel hrozí pokuta 100 tisíc korun.

Raky však kromě račího moru ohrožuje také vysychání vodních toků a znečištění vody. „My už tady těch raků moc nemáme, protože potoky, ve kterých žili, v loňských letech povysychaly,“ vysvětlil hospodář rybářského sdružení Vysočina v Poličce Jaroslav Martinů.

Račí mor je infekční nákaza, která dokáže vyhubit celé populace raků. Za nemocí stojí plíseň, která na jejich tělech roste. „U citlivých druhů parazit prorůstá hlouběji, v podstatě do celého těla, čímž raka zahubí,“ sdělil ředitel krajské veterinární správy pro Kraj Vysočina Božek Vejmelka.

Nemoc často přenáší raci ze Severní Ameriky, kteří do Evropy byli zavlečeni a kteří jsou vůči této nákaze odolní. „Z plísně na jejich těle se uvolňují pohyblivé spory, tedy výtrusy, pomocí kterých se nemoc rozmnožuje a napadá další jednice,“ dodává Vejmelka.

Rak říční i rak kamenáč patří mezi původní druhy na našem území. Nejenže se jedná o kriticky ohrožené druhy, ale zároveň je ohrožuje nákaza račím morem.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Na hlavní silnici za Štěpánovem vyjedou frézy. Provoz řídí semafory

Oprava silnice I/19 mezi Štěpánovem nad Svratkou a hranicí Kraje Vysočina. | Video: ŘSD Kraj Vysočina