Spousta lidí se odškodnění nedožije
„Ta by měla uplynout příští rok v březnu, a mnoho klientů o tom vůbec neví,“ řekl Josef Novotný. Jen na Žďársku je zhruba tisícovka lidí, kteří své peníze „utopili“ v KTP Quantum.
Žaloba je jediným možným řešením
V Česku se jedná o dvacet osm tisíc lidí, kterým Garanční fond (GF) obchodníků s cennými papíry, u něhož byli klienti KTP Quantum pojištěni, nevyplatil jejich peníze.
„Pokud se lidé chtějí dočkat náhrady, musí podat k Městskému soudu v Praze na garanční fond žalobu. Jen tak mohou získat peníze zpět,“ upozornil Miroslav Abrahám, který se před lety staral o zákazníky KTP Quantum na Žďársku a nyní se je snaží upozornit na blížící se konec promlčecí lhůty.
Podle jeho slov je celá situace absurdní. „Lidé musí žalovat garanční fond, který je měl vlastně chránit, a domáhat se teď toho, co jim po právu patří,“ kroutil nevěřícně hlavou. Nejsmutnější na tom ale je, že spousta lidí se odškodnění ani nedožije. „Byli to starší lidé, kteří do KTP Quantum vložili třeba celé životní úspory,“ podotkl Abrahám.
Vklady klientů do KTP Quantum se podle Miroslava Abraháma dvojnásobně zvýšily v roce 2001, kdy vznikl Zákon o investicích a garanční fond, který má za úkol částečně odškodňovat zákazníky zkrachovalých institucí.
Krach Quanta
„KTP Quantum rozjelo obrovskou marketingovou kampaň, kterou lákalo zákazníky na to, že jsou právě fondem chráněni,“ vysvětlil Miroslav Abrahám.
Jak tvrdí senátor Josef Novotný, představitelé KTP Quantum využili také novely Zákona o cenných papírech, který vešel v platnost 1. ledna 2002. „Podle ní měl stát do GF přispívat penězi, protože fond se od počátku potýkal s nedostatkem financí,“ sdělil Miroslav Abrahám.
KTP Quantum nalákalo lidi na to, že za jejich peníze ručí stát. „Klienti proto začali do společnosti více investovat,“ nechal se slyšet Josef Novotný. „Dva a půl měsíce poté společnost ale zkrachovala,“ připomněl Novotný.
Fond dluží téměř dvě miliardy
Garanční fond vyplatil během čtyř a půl roku, které uplynuly od zkrachování KTP Quantum, poškozeným pouze dvě zálohy. Stále tak osmadvaceti tisícům bývalých klientů v celé České republice dluží více než jednu a půl miliardy korun.
Podle dostupných informací podalo na garanční fond žalobu více než deset tisíc bývalých klientů KTP Quantum a každým dnem jejich počet roste. „Dost lidí se ale bojí nákladů, které jsou se soudem spojeny, tak to ani nezkusí. Ale nemusí se ničeho bát, veškeré poplatky se jim vrátí. Tento soud totiž vyhrají,“ tvrdí Miroslav Abrahám, který se staral o klienty KTP Quantum a nyní se je snaží upozornit na promlčecí lhůtu.
„Je to opravdu jediná možnost, jak adekvátně reagovat na celou situaci. Není na co čekat,“ doplnil.
Městský soud v Praze rozhoduje o žalobě každého klienta při jediném jednání. A to proto, že věc je právně jednoznačná. Soud vždy rozsudkem ukládá povinnost GF zaplatit klientovi plnou náhradu, včetně úroků a nákladů řízení.
Garanční fond se od svých počátků potýká s nedostatkem prostředků na svoji činnost. „Ani v rozpočtu na příští rok se nepočítá s penězi pro tento fond. Ministr financí Miroslav Kalousek ale slíbil, že ještě do konce tohoto roku do fondu peníze sežene,“ tvrdí senátor Josef Novotný.
Co je to Garanční fond obchodníků s cennými papíry?
Vznikl jako třetí fond z rodiny institucí, které částečně odškodňují zákazníky zkrachovalých institucí. Jedná se o: - Fond pojištění vkladů, který odškodňuje klienty bank - Zajišťovací fond družstevních záložen GF byl vytvořen na počátku roku 2001 na základě novely Zákona o cenných papírech a od počátků se potýká s absolutním nedostatkem prostředků na svoji činnost.
Vzhledem k úpadku několika obchodníků s cennými papíry, v průběhu roku 2001 nastala situace, že právě vzniknuvší fond měl hned od začátku obrovské finanční závazky vůči zákazníkům těchto zkrachovalých obchodníků s cennými papíry.