Mše se uskuteční o Štědrém dnu téměř v každé obci a městě v okrese, kde stojí církevní chrám. Ve Velké Bíteši ji i letos bude sloužit duchovní Bohumil Poláček.

„Tradiční mše se v bítešském kostele koná o půlnoci. Ta první, v 16 hodin, je určená rodinám s dětmi. Je ozvláštněna tím, že zpívá dětský sbor, děti si nesou lampičky, svítí při evangeliu,“ popsal Bohumil Poláček.

Po mši si děti v lampičkách odnášejí betlémské světlo, které pak roznášejí třeba sousedům.

Myslí na děti

„Na Štědrý den odpoledne bývají mše určené rodičům s malými dětmi, nebo alespoň s jedním z nich, aby ten druhý mohl doma v klidu připravit překvapení v podobě stromečku s dárky,“ poznamenal bystřický farář Karel Rozehnal. V Bystřici bude mše pro děti v 16 hodin, půlnoční je naplánována pak na 23. hodinu. „Půl hodiny po slavnostním troubení před kostelem,“ doplnil kněz Rozehnal.

Za doby prvních apoštolů se sloužily pouze velikonoční mše. Historie těch půlnočních sahá zhruba do doby kolem třetího století. Tehdy pokračovatelé apoštolů chtěli oslavit narozeniny Ježíše Krista a pro významnou událost vybrali toto datum.

Později stanovili ještě 25. březen jako den, kdy byl Kristus počat. Den, který byl pojmenovaný jako Zvěstování Páně, je zaznamenán v církevním kalendáři, ale jedná se o menší svátek, než je narození Krista.

Oslava Zjevení Páně

V Česku se nejslavnější vánoční mše koná o půlnoci 24. prosince v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Podle staré pražsképověsti se v kapli svatého Václava účastní mše sám svatý Václav, český kníže, a doprovází jej svatý Vojtěch.

------------------

Půlnoční mše ve Žďáře nad Sázavou…

24. prosince
16 hodin – kostel sv. Prokopa
21 hodin – bazilika Nanebevzetí Panny Marie
24 hodin – kostel sv. Prokopa

-----------------

…a jinde