Za přibližně 550 milionů korun se letos modernizují školské objekty na Vysočině. Celková investice do novostaveb, oprav a modernizací je přibližně o 18 procent vyšší než v loňském roce. „Letošní největší krajské školské projekty mají jedno společné, budou mít vliv na kvalitní zázemí pro sport,” uvádí Karel Janoušek, radní Kraje Vysočina pro oblast majetku.

Hotovo je například již ve Žďáře nad Sázavou, kde se před začátkem školního roku předá do užívání nová sportovní hala při VOŠ a SPŠ. Nové venkovní sportoviště s moderní lezeckou stěnou za celkem 14 milionů začne naplno fungovat také v Gymnáziu a Obchodní akademii v Pelhřimově.

Gymnázium v Humpolci bude moci od října naplánovat rozvrh tělesné výchovy v kompletně opravené tělocvičně a sportovat v novém budou také žáci Obchodní akademie Jihlava. Pro ni se dokončila oprava tělocvičny za více než 16 milionů korun.

Přibližně rok bude trvat generální oprava 215 oken na budově VOŠ a SOŠ v Bystřici nad Pernštejnem.
Nová okna pro bystřickou školu: v nejmladší památce nebude vedro, ani průvan

Za krajské peníze se modernizuji i jiná než sportovní zařízení. Například na Pelhřimovsku pokračují práce na novostavbě dílen pro SPŠ a SOU Pelhřimov. Dílny v Křemešnické ulici budou, stejně jako přilehlý objekt pro praktické činnosti, hotovy na podzim příštího roku. „A už na jaře chce mít kraj hotovou přestavbu dílen pro stejnou školu na detašovaném pracovišti v Kamenici nad Lipou. Za 45 milionů korun tady realizujeme i energetická úsporná opatření,“ zmiňuje Karel Janoušek.

Na Jihlavsku pokračuje mimo jiné rekonstrukce domova mládeže v SUPŠ Jihlava-Helenín. Hotovo bude příští rok za více než 115 milionů korun. Postupnou rekonstrukcí dalších pater prochází i domov mládeže SOŠ a SOU v Třešti.

Nová moderní dílenská hala roste také v jihlavské Polenské ulici. SŠPTA Jihlava sem už příští rok bude moci přesunout praxe dílenských a řemeslných oborů. Tato stavba přijde na 42 milionů korun.

Historické slavnosti na náměstí Zachariáše z Hradce.
VIDEO: Pouťový mumraj na náměstí v Telči bavil lidi. Podívejte se

V Moravských Budějovicích na Třebíčsku se bude ještě půl roku pracovat na opravách domova mládeže Střední školy řemesel a služeb. A podle harmonogramu pokračují i práce na opravách zámku v Budkově, který se využívá jako dětský domov. Za zhruba 20 milionů korun tam bude opravena fasáda, vyměněná okna a rekonstruován vnitroblok objektu.

Na Havlíčkobrodsku má být do konce prázdnin hotova oprava dvora a vybraných učeben v Gymnáziu Havlíčkův Brod. Postupují i osmimilionové práce na opravách střech kuchyně a internátu střední školy v Ledči nad Sázavou.

Na Žďársku prochází mimo jiné náročnou rekonstrukcí památkově chráněný objekt VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem. Na budově školy se vyměňují specifická okna v souladu s požadavky památkářů.