„Tato půjčovna umožní vypůjčit si kolo na vlakovém nádraží a dojet na něm například do Žďáru nad Sázavou nebo Bystřice nad Pernštejnem a tam jej zase odevzdat. České dráhy už si bicykl zase přesunou zpět do Nového Města. Bude také možné si kolo po telefonické domluvě objednat třeba do Žďáru a pak ho vrátit v Novém Městě,“ seznamuje s novou službou starostka Nového Města na Moravě Zdeňka Marková.

Zajištěné stanice

Je ale potřeba počítat s určitým omezením – ne všechny vlakové stanice budou moci kolo opět přijmout. Prozatím jsou smluvně zajištěné stanice v Bystřici nad Pernštejnem, Rožné, Nedvědici a Tišnově v jednom směru a ve Žďáře nad Sázavou a Havlíčkově Brodě ve směru druhém.

V půjčovně by mělo být od 15. května pro zájemce k dispozici pět jízdních kol. Předpokládané půjčovné na den je sto padesát korun, podmínkou by měla být tisícikorunová záloha. Tu dostanou turisté zpět při vrácení zapůjčeného kola.

„Půjčovna je realizována v rámci projektu nazvaném ‚Marketink cestovního ruchu‘, což je projekt, na který jsme získali dotaci z ROPu ve výši čtyř milionů korun. Devadesát procent nákladů je dotace. V rámci tohoto projektu je několik různých aktivit. Projekt se bude realizovat postupně a toto je první z nich,“ vysvětluje Zdeňka Marková.

Půjčovna kol je společnou záležitostí města, Českých drah a Sportenu, významného novoměstského podniku. „Ten poskytne na leasing kola, která zde budou návštěvníkům k dispozici,“ dodává starostka.

HELENA ZELENÁ KŘÍŽOVÁ