Jmenované dílko bylo vystaveno v rámci expozice Betlémy u Karlova mostu v Praze – v Muzeu Karlova mostu. Nutno dodat, že Jaromír Čejka má k ptačímu námětu velmi blízko, a to ať už jde o jeho příjmení či zaměstnání – je totiž ornitologem ve Správě Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

A jak vlastně zajímavá koláž vznikla? „Byla to moje soukromá aktivita, samozřejmě související s ornitologií. Dříve jsem se kolážemi bavil, a tenhle betlém jsem vyrobil v roce 1994 jako dárek pro přítele k padesátinám. Na podzim loňského roku jsem byl požádán o zapůjčení tohoto betléma na pražskou výstavu,“ popisuje Jaromír Čejka.

Ptačí betlém Jaromíra Čejky ale není jediný, který má být zapsán do České knihy rekordů. Dalším oceněným je také betlém se zvířecími motivy, tentokrát jde ale o tvory z rybí říše.

„Rybí betlém vytvořili polští výtvarníci. Byly to obrovské dřevěné ryby stojící na ocasech, bylo jich přes dvacet. Za nimi stálo obrovské akvárium s živými rybami, které představovalo dno Vltavy z doby švédského dobývání Prahy. Dno bylo poseto nejrůznějšími artefakty, byl tam například zabodnutý meč nebo zapomenutá přilbice, a mezi nimi se proháněly ryby. Bylo to opravdu krásné,“ obdivuje práci polských umělců Jaromír Čejka.