Více v Souvisejících článcích

Přestože zástupci veterinární správy přehodnotili své prvotní rozhodnutí o tom, že psy není třeba odebrat, a nakonec doporučili novoměstskému odboru životního prostředí zvířata umístit jinde, zatím se tak nestane.

Kam s nimi?

„V současné době se věc má tak, že zvířata nemáme kam dát. Měli jsme sice předjednáno jejich umístění, ale proti tomu se ohradila Liga na ochranu zvířat. Není možné dát do útulku zvíře, které není opuštěné a je něčím vlastnictvím,“ vysvětlil Tomáš Pištěk z novoměstského odboru životního prostředí.

To, že psi stále zůstávají v chatě ve svých vlastních výkalech, nemohou pochopit lidé žijící v chatové oblasti, kteří mnohohlasné psí vytí musejí snášet. „To přece není normální. I když majitelka při veterinární kontrole slíbila, že si nechá jenom čtyři psy a ostatní budou dočasně umístěni jinam, budou je pravidelně pouštět do výběhu před chatou, stejně je všechno zase při starém,“ potvrdila zaměstnankyně kempu Yukon Věra Polachová.

Podle jejích slov v chatě i nadále přebývá všech jedenáct zvířat a o venčení už nemůže být řeč. „Pár dní po té kontrole a napomenutí psy do výběhu vodili, ale jak všechno pomalu utichlo, už to nedělají. Když člověk ty psy slyší, jak naříkají v garáži, je mu jich líto. Jak takovým lidem vůbec mohou dovolit chovat nějaké zvíře?“ dodala Věra Polachová.

I veterináři se už shodli na tom, že k týrání dochází a je třeba tomu co nejrychleji zamezit. „Při následné kontrole bylo zjištěno, že se situace nezlepšila a zvířata jsou opakovaně týrána – i porušení podmínek chovu se dá klasifikovat jako týrání,“ vysvětlil šéf Krajské veterinární správy v Jihlavě Jiří Šulc.

„Dali novoměstskému úřadu návrh k odebrání psů a jejich umístění do náhradní péče. Jsme ochotni v chatě provést ještě další kontrolu, i když to už není naší povinností,“ uvedl Šulc.

Jenže na rychlé odebrání psů, respektive na jejich dočasné umístění jinde, nemá nyní novoměstský úřad žádné páky. Psi nejsou bezprizorní, útulek je nevezme, nehledě na to, že by jejich „ubytování“ také musel někdo zaplatit. „Ti psi jsou majetkem Marcely Sobczynské a mohou být vyvlastněni jedině ve veřejném zájmu. Současné legislativa nám svazuje ruce,“ sdělil Tomáš Pištěk. „Proti majitelce psů vedeme přestupkové řízení, kde jí hrozí pokuta až padesát tisíc korun,“ dodal.

A co dál? Jedenáct psů je v chatě stále, a to i když je všem zainteresovaným orgánům jasné, že to v pořádku není. „Dá se podat trestní oznámení za týrání zvířat. Jenže pak už to je věc soudu, což je na dlouho,“ řekl Tomáš Pištěk. Marcela Sobczynská, která s jedenácti psy obsadila chatu ve Třech Studních, s médii odmítá komunikovat. Je spolumajitelkou rekreačního objektu, ze kterého se nehodlá hnout „Svoji polovinu jí nechala přepsat paní, která nedávno zemřela. Druhý majitel chaty o tom vůbec nevěděl,“ popsala Věra Polachová.

Spolumajitel chaty ze Žďáru nad Sázavou již začal věc řešit soudní cestou. „Chtěl jsem se dohodnout na finančním vyrovnání, když chatu opustí, avšak nesouhlasila. Je přesvědčena, že cena objektu je daleko vyšší,“ popsal muž, který si z osobních důvodů nepřál zveřejnit svoje jméno.

„Klíčem je vyřešení vlastnických vztahů,“ je přesvědčena novoměstská starostka Zdeňka Marková. „Nejdřív jsem měla dojem, že ta paní už chce mít klid a nějaké místo, kde může chovat svoje psy. Dokonce jsem jí o vhodném objektu řekla. Nakonec jsem však z toho měla dojem, že je to vnímáno, jako že se pletu do něčeho, po čem mi nic není,“ dodala starostka Zdeňka Marková.