„Dnes zase jednou dostali krmení. V půl sedmé ráno, to teprve byla mela,“ popisují rekreanti z místní restaurace. Lidé jsou ze smečky psů i jejich majitelky Marcely Sobczynské, kteří se do chaty nastěhovali zhruba před týdnem, nešťastní.

„Psi už jí několikrát utekli a volně pobíhali po kempu. Protože jsou hladoví, vyjídají misky psům a kočkám rekreantů a stahují se k restauraci, kde cítí jídlo. Rekreanti se bojí hlavně o své děti a navíc se už ten věčný štěkot a vytí nedá vydržet,“ prohlásila Věra Polachová, která v kempu pracuje s tím, že jenom minulý týden byli na místě několikrát policisté kvůli podezření z obecného ohrožení.

Podle protokolu veterinární správy, jejíž zaměstnanci provedli šetření přímo na místě, sice byl porušen veterinární zákon, ale pouze tím, že u jednoho ze psů bylo „propadlé“ očkování, což bude vyřešeno pokutou. „Zdravotní stav zvířat byl shledán jako dobrý, jsou však chována v naprosto neodpovídajících podmínkách. K porušení zákona tedy došlo, ale ne v takové míře, abychom iniciovali odebrání zvířat a jejich umístění v náhradní péči,“ informoval ředitel Krajské veterinární správy v Jihlavě Jiří Šulc.

Navíc žena při veterinární kontrole v chatě přislíbila, že se dobrovolně většiny svých psů vzdá. To znamená, že si ponechá pouze čtyři a ostatní budou převezeni do útulku. „Uděláme všechno pro to, abychom těch osm psů někam umístili. Do kterého útulku to však bude, to ještě přesně nevíme. Samozřejmě, že chceme, aby občanské soužití v té oblastní bylo zachováno a chápeme, že tamním lidem tolik psů vadí. Konečně, jde o rekreační oblast a chtějí tam mít klid,“ vyjádřila se starostka Nového Města na Moravě, pod jejíž odbor životního prostředí Tři Studně spadají, Zdeňka Marková.

„Majitelka psů dobrovolně souhlasila s tím, že si ponechá pouze fenu, dvě štěňata a ještě jednoho psa, zbytek bude umístěn jinde. Předpokládáme, že k tomu dojde řádově v období několika dnů,“ dodala místostarostka Marková.

Podle lidí z kempu psi však standardní péči nemají. „Nikdo je nevenčí, dostanou se ven jenom když utečou, žijí v chatě stísnění ve svých vlastních výkalech. To není týrání? A když se dovnitř chtěli dostat lidé z veterinární správy se spolumajitelem chaty, museli odvrtat zámek, protože ta žena původní vyměnila,“ vyjádřila se Polachová. „Tohle už přece není normální, chceme sepsat petici, třeba to pomůže a psi odtud zmizí. A i kdyby tady nakonec zůstali jenom čtyři z těch jedenácti, stejně je to dost, kdyby jí zase utekli,“ dodala.

V úterý dopoledne žena v chatě nebyla. Odjela, což dokazovaly čerstvé stopy pneumatik na mokrém trávníku před objektem. „Stejně by s vámi nekomunikovala,“ poznamenala Věra Polachová. Majitelka sice přítomna nebyla, avšak jak ze sklepních prostor, tak i z půdy se neslo mnohohlasé psí vytí.

Marcela Sobczynská, která s jedenácti psy obsadila chatu ve Třech Studních, je v současné době její spolumajitelkou. „Chatu měli napolovic dva lidé, pán a paní. Žena nedávno zemřela a Marcele Sobczynské, kterou odněkud znala, svoji polovinu těsně před smrtí přepsala. Druhý majitel, který žije ve Žďáře, o tom nevěděl. Když to zjistil a přijel, do chaty se nemohl dostat, protože byl vyměněný zámek. Navíc ta žena prohlásila, že když on má byt ve Žďáře, tak má kde bydlet, a ať ji nechá na pokoji,“ popsala Věra Polachová.

Spolumajitel rekreační chaty ze Žďáru nad Sázavou již začal věc řešit soudní cestou. „Chtěl jsem se s ní dohodnout na finančním vyrovnání, když chatu opustí, avšak nesouhlasila. Je přesvědčena, že cena objektu je daleko vyšší,“ popsal muž, který si z osobních důvodů nepřál zveřejnit svoje jméno. „Mimo to vznikla škoda na mém majetku, protože psi chatu uvnitř značně poničili. Problém je však v tom, že řešení soudní cestou je zdlouhavé. Podle předběžných odhadů to může trvat i několik let,“ dodal muž.