VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prvomájová tradice v Nové Vsi bude mít policejní dohru

Nová Ves u Nového Města na Moravě – Tradiční akce v Nové Vsi u Nového Města na Moravě skončila vandalstvím. Na bráně u jedné z nemovitostí se objevil hanlivý geometrický obrazec. Odhadovaná škoda na majetku je deset tisíc korun. Případ vyšetřuje policie.

7.5.2016
SDÍLEJ:

Nelichotivý obrazec na vrata Pohankových namaloval neznámý pachatel. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Život na vesnici není tak idylický, jak by se na první pohled mohlo zdát. Recese místní omladiny se změnila v trestný čin, udělali nám obrovskou škodu, likvidátor ji odhadl skoro na deset tisíc korun. Na naši bránu někdo namaloval bílou barvou kosočtverec," netajila se rozhořčením spolumajitelka nemovitosti Hana Pohanková.

„Nemohu nikoho obvinit, při činu jsme žádného pachatele nechytili, ale nápisy píše pravidelně místní mládež. Policie ovšem pracuje i s variantou, že to namaloval někdo jiný a mladí jsou v tom nevinně," dodala Hana Pohanková.

Událost se stala v době, kdy omladina v obci v rámci stavění a hlídání máje psala na silnici před jednotlivými domy různé žertovné nápisy. „Ne každému se to líbí, někdo je nad věcí, jiného se to dotkne. To, co jeden považuje za vtipné, může jiný brát jako urážku," postěžovala si Hana Pohanková.

Celou záležitostí, která rozbouřila jindy poklidné vody v obci, se nyní zabývá policie, která ji ohodnotila coby trestný čin poškozování cizí věci. „Jde v podstatě o sprejerství. V Nové Vsi je pravidlem, že vždycky po čarodějnicích bývá pomalovaná celá obec. Barvou si tam lidé nechávají různé vzkazy na silnicích. Tentokrát to ovšem zašlo moc daleko, byla poškozena cizí věc," potvrdil šéf novoměstského oddělení Policie České republiky Libor Černý.

Tradice psaní vzkazů na prvního máje je v Nové Vsi dlouholetou záležitostí. „Trvá nejméně 40 let. Někdy do konce 80. let minulého století se písmena objevovala i na vratech, nyní jsou už pouze na silnici. Pokud vím, tak to mládež opravdu respektuje," řekla starostka Nové Vsi Helena Tučková.

Nápisy, které reagují na události, jež se staly v uplynulém roce, ovšem nebývají před každou nemovitostí, pouze před vybranými. „Uvádí se, kdo s kým chodí, kdo kde prohrál ve fotbale, co kdo udělal. Jsou to narážky místního významu a vyhýbají se urážkám. Osobně si nepamatuji, že by se před nějakým domem vyskytl vysloveně hanlivý nápis," vyjádřila se novovesská starostka, která nevěří, že by nelichotivý geometrický obrazec na bráně Pohankových byl dílem místní omladiny. „Mluvila jsem s nimi hned ten den a říkali, že když tam k ránu přišli, byla už vrata pomalovaná," sdělila Helena Tučková.

Tradice, jež se rok co rok opakuje na přelomu dubna a května, začíná stavěním máje. Tu je poté nutné hlídat, aby ji někdo ze sousední vesnice neskácel a neodnesl si důležitou trofej – věnec, jímž je ozdoben její vrchol. „Omladina sedí celou noc pod májí. K ránu vyrazí s kýblem a vápnem po vesnici psát nápisy. Bývá to nejen u nás, ale i v dalších obcích – v Dlouhém, Branišově, Bobrůvce, Podolí a podobně. Většina lidí to nevnímá jako něco hanlivého," podotkla starostka.

Některé obyvatele Nové Vsi tradice pohoršuje, jiní jsou rádi, že zůstává zachována. „Musím říct, že naši mládež obdivuji, jak je aktivní. Připravuje celý program stavění a kácení máje, píše proslov, nacvičí předtančení. Snaží se něco pro vesnici udělat, aby lidé vyšli ze svých domovů a společně se sešli. Podle mého tato tradice vesnici stmeluje, ne rozděluje," řekla Tučková.

Autor: Helena Zelená Křížová

7.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení