VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prvních třiadvacet výtvarných děl půjde do prodeje v prosinci

Nové Město na Moravě - Třiadvacet uměleckých děl, která má Nové Město ve svém majetku, nechala radnice ocenit znalcem a nabízí je k prodeji. Stejnou cestou se k novým majitelům dostane i padesátka dalších obrazů, které jsou zatím uloženy v suterénu kulturního domu.

23.11.2015
SDÍLEJ:

Třiadvacet uměleckých děl, která má Nové Město na Moravě ve svém majetku, nechala radnice ocenit znalcem a nabízí je k prodeji.Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Obrazy i fotografie určené nyní k prodeji si mohou zájemci prohlédnout ve středu 25. listopadu v době od 16 do 17 hodin v budově bývalé polikliniky na Vratislavově náměstí. Jde o díla, která byla v minulosti nabídnuta novoměstským galeriím a organizacím, ty ale o ně neměly zájem, takže jsme se je rozhodli prodat," vyjádřil se novoměstský starosta Michal Šmarda.

Obrazy pocházejí z malířské dílny Antonína Smažila, Jiřího Šebka, Evy Činčerové, Pavla Kopáčka, Vilmy Leskové, Miroslava Roštínského a Aloise Lukáška. Autorem fotografií je Jindřich Grepl. Ke všem byl vypracován znalecký posudek. „Doufám, že se podaří prodat všechna díla, jsou mezi nimi i docela zajímavé věci. Pokud by nám přece jen nějaká malba zůstala, určitě pro ni najdeme uplatnění," podotkl Šmarda.

Ceny prodávaných uměleckých děl se pohybují od jednoho až do dvaceti tisíc korun. S nejnižší částkou jdou do prodeje grafické listy a linoryty bobrovského rodáka Antonína Smažila a dřevořez s názvem Lyžaři Jiřího Šebka. Naopak nejvýše ceněna je malba Miroslava Roštínského Slévač a dvě olejomalby Aloise Lukáška Tání za vesnicí a Ulička za tání.

Prodej nabízených prací převážně regionálních kumštýřů, který se uskuteční ve středu 9. prosince v zasedací místnosti novoměstské radnice, bude proveden veřejným výběrovým řízením na určení pořadí. V době od 16 do 17 hodin si zájemci mohou ještě jednou umělecká díla prohlédnout, poté začne podávání nabídek. Kdo v „dražbě" navrhne nejvyšší cenu, ten umělecký předmět získá.

„Doufám, že některá díla prodáme za víc, než je ocenila znalkyně. Pro město to znamená zajímavý, i když asi nikterak závratný příjem. Ale jde hlavně o to, aby obrazy a fotografie někde neležely, ale aby se dostaly k těm, kteří o ně budou mít zájem," řekl novoměstský šéf radnice Michal Šmarda.

Toto ale není jediný prodej uměleckých děl, k němuž se Nové Město na Moravě chystá. „Totéž se týká obrazů z kulturního domu," potvrdil starosta Nového Města na Moravě Šmarda.

Kulturní dům připravuje k prodeji okolo pěti desítek uměleckých děl. „Obrazy máme dlouhodobě uschované, což je škoda. Takže jsme se dohodli, že je odborníci posoudí a poté se nabídnou příspěvkovým organizacím města a Horácké galerii. Když o ně nebudou mít zájem, pak přistoupíme k prodeji," objasnil ředitel Novoměstských kulturních zařízení Daniel Šimek.

Umělecká díla jsou v suterénu novoměstského kulturního domu uložena už několik let. „Po přestavbě budovy se zjistilo, že se do interiéru už nehodí a že by tam také třeba mohla dojít k úhoně. Proto jsme je uschovali. Ale umělecká díla jsou tu proto, aby lidem něco řekla, nějak je oslavila, ne aby ležela ve sklepě. Proto jsme se rozhodli je nabídnout k prodeji," doplnil Daniel Šimek.

Co radnice prodává?

Antonín Smažil Jezerní dueto (1 tis. Kč), Antonín Smažil Rybník (1 tis. Kč), Antonín Smažil Rybářská rapsodie II (1 tis. Kč), Antonín Smažil Rybářská rapsodie III (1 tis. Kč), Antonín Smažil Večerní náves (1 tis. Kč), Antonín Smažil Polní cesty (1 tis. Kč), Antonín Smažil Dunajská panorama (1 tis. Kč), Antonín Smažil Rybářská rapsodie I (1 tis. Kč), Jiří Šebek Lyžaři (1 tis. Kč), Eva Činčerová Krajina s chalupami (1 500 Kč), Jindřich Grepl Venkovské zátiší ((3 tis. Kč), Jindřich Grepl Zátiší s Madonou (3 tis. Kč), Jindřich Grepl Pařez (3 tis. Kč), Jindřich Grepl Střechy (3 tis. Kč), Pavel Kopáček V suchém doku (4 500 Kč), Pavel Kopáček Rybáři v Lorenci II (4 500 Kč), Pavel Kopáček Od Černého moře IV (4 500 Kč), Pavel Kopáček Domy nad mořem (4 500 Kč), Pavel Kopáček Motiv ze Sozopolu II (8 tis. Kč), Vilma Lesková Astry (15 tis. Kč), Miroslav Roštínský Slévač (20 tis. Kč), Alois Lukášek Tání za vesnicí (20 tis. Kč), Alois Lukášek Ulička za tání (20 tis. Kč)

Autor: Redakce

23.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házenkářský tým složený ze studentů žďárské průmyslovky zlomil finálové prokletí. Na třetí pokus porazil Rožnov pod Radhoštěm a postoupil na mistrovství světa do Kataru.
4

Katar to jistí! Žďárská průmyslovka vyhrála republiku v házené

Před kostelem svatého Ondřeje ve Vojnově Městci zpívalo ve středu 13. prosince koledy na sto padesát dětí a dospělých. První tón udával starosta Karel Malivánek.
15

Ve Vojnově Městci se zpívaly koledy v záři prskavek

AKTUALIZOVÁNO

V Polničce koledy zazněly již potřetí

Polnička – Letos již potřetí se do akce Česko zpívá koledy zapojili v Polničce na Žďársku. Zazpívat si sedm vybraných vánočních písní přišlo ve středu večer na prostranství před tamní školou zhruba dvě stě až tři sta lidí.

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Praha, Vysočina – Středoškoláci by poslali do druhého kola prezidentských voleb Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Prozradily to výsledky studentských prezidentských voleb nanečisto, jejichž první kolo se konalo na bezmála čtyřech stovkách středních škol v úterý 12. prosince a ve středu 13. prosince.

Rozštípená skála bude znovu vyhlášena přírodní památkou

Hamry nad Sázavou – Opakovaně bude na jaře vyhlášena přírodní památka (PP) Rozštípená skála, a to i přesto, že již řadu let přírodní památkou je.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Velká Bíteš – O přívěsný vozík přišel jeho majitel v Ludvíkově. Ztratil se z volně přístupného pozemku v úterý 12. prosince mezi jednou hodinou v noci a jedenáctou hodinou dopoledne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT