„Obrazy i fotografie určené nyní k prodeji si mohou zájemci prohlédnout ve středu 25. listopadu v době od 16 do 17 hodin v budově bývalé polikliniky na Vratislavově náměstí. Jde o díla, která byla v minulosti nabídnuta novoměstským galeriím a organizacím, ty ale o ně neměly zájem, takže jsme se je rozhodli prodat," vyjádřil se novoměstský starosta Michal Šmarda.

Obrazy pocházejí z malířské dílny Antonína Smažila, Jiřího Šebka, Evy Činčerové, Pavla Kopáčka, Vilmy Leskové, Miroslava Roštínského a Aloise Lukáška. Autorem fotografií je Jindřich Grepl. Ke všem byl vypracován znalecký posudek. „Doufám, že se podaří prodat všechna díla, jsou mezi nimi i docela zajímavé věci. Pokud by nám přece jen nějaká malba zůstala, určitě pro ni najdeme uplatnění," podotkl Šmarda.

Ceny prodávaných uměleckých děl se pohybují od jednoho až do dvaceti tisíc korun. S nejnižší částkou jdou do prodeje grafické listy a linoryty bobrovského rodáka Antonína Smažila a dřevořez s názvem Lyžaři Jiřího Šebka. Naopak nejvýše ceněna je malba Miroslava Roštínského Slévač a dvě olejomalby Aloise Lukáška Tání za vesnicí a Ulička za tání.

Prodej nabízených prací převážně regionálních kumštýřů, který se uskuteční ve středu 9. prosince v zasedací místnosti novoměstské radnice, bude proveden veřejným výběrovým řízením na určení pořadí. V době od 16 do 17 hodin si zájemci mohou ještě jednou umělecká díla prohlédnout, poté začne podávání nabídek. Kdo v „dražbě" navrhne nejvyšší cenu, ten umělecký předmět získá.

„Doufám, že některá díla prodáme za víc, než je ocenila znalkyně. Pro město to znamená zajímavý, i když asi nikterak závratný příjem. Ale jde hlavně o to, aby obrazy a fotografie někde neležely, ale aby se dostaly k těm, kteří o ně budou mít zájem," řekl novoměstský šéf radnice Michal Šmarda.

Toto ale není jediný prodej uměleckých děl, k němuž se Nové Město na Moravě chystá. „Totéž se týká obrazů z kulturního domu," potvrdil starosta Nového Města na Moravě Šmarda.

Kulturní dům připravuje k prodeji okolo pěti desítek uměleckých děl. „Obrazy máme dlouhodobě uschované, což je škoda. Takže jsme se dohodli, že je odborníci posoudí a poté se nabídnou příspěvkovým organizacím města a Horácké galerii. Když o ně nebudou mít zájem, pak přistoupíme k prodeji," objasnil ředitel Novoměstských kulturních zařízení Daniel Šimek.

Umělecká díla jsou v suterénu novoměstského kulturního domu uložena už několik let. „Po přestavbě budovy se zjistilo, že se do interiéru už nehodí a že by tam také třeba mohla dojít k úhoně. Proto jsme je uschovali. Ale umělecká díla jsou tu proto, aby lidem něco řekla, nějak je oslavila, ne aby ležela ve sklepě. Proto jsme se rozhodli je nabídnout k prodeji," doplnil Daniel Šimek.

Co radnice prodává?

Antonín Smažil Jezerní dueto (1 tis. Kč), Antonín Smažil Rybník (1 tis. Kč), Antonín Smažil Rybářská rapsodie II (1 tis. Kč), Antonín Smažil Rybářská rapsodie III (1 tis. Kč), Antonín Smažil Večerní náves (1 tis. Kč), Antonín Smažil Polní cesty (1 tis. Kč), Antonín Smažil Dunajská panorama (1 tis. Kč), Antonín Smažil Rybářská rapsodie I (1 tis. Kč), Jiří Šebek Lyžaři (1 tis. Kč), Eva Činčerová Krajina s chalupami (1 500 Kč), Jindřich Grepl Venkovské zátiší ((3 tis. Kč), Jindřich Grepl Zátiší s Madonou (3 tis. Kč), Jindřich Grepl Pařez (3 tis. Kč), Jindřich Grepl Střechy (3 tis. Kč), Pavel Kopáček V suchém doku (4 500 Kč), Pavel Kopáček Rybáři v Lorenci II (4 500 Kč), Pavel Kopáček Od Černého moře IV (4 500 Kč), Pavel Kopáček Domy nad mořem (4 500 Kč), Pavel Kopáček Motiv ze Sozopolu II (8 tis. Kč), Vilma Lesková Astry (15 tis. Kč), Miroslav Roštínský Slévač (20 tis. Kč), Alois Lukášek Tání za vesnicí (20 tis. Kč), Alois Lukášek Ulička za tání (20 tis. Kč)