„Byly zahájeny práce na propojení se stávající budovou interny. Hotová je i betonová konstrukce druhého nadzemního patra,“ informoval náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl.

Stěhování pacientů

V současnosti se v areálu staveniště betonují opěrné zdi a venkovní schodiště. První pacienti by měli do nových prostor přijít v roce 2011.

V přestavěné budově interního oddělení najdou interní jednotku intenzivní péče, lůžkové oddělení, ale také neurologii. V přístavbě objektu vznikne rehabilitace a ve spojitosti s ní i bazén.

Samotné pokoje interny mají vypadat podobně jako v moderním chirurgickém oddělení, tedy dvou–, maximálně třílůžkové. „U každého z nich se počítá se sociálním zařízením,“ poznamenal ředitel novoměstské nemocnice Zdeněk Kadlec. Přestavba objektu, jeho rozšíření a dovybavení oddělení vyjde na téměř čtyři sta milionů korun.

Zatím se stavební ruch nemocných ležících na interně výrazně nedotkl – s výjimkou hluku nesoucího se ze stavby. To se ale v následujících měsících změní. „Pacienty budeme podle potřeby přemisťovat na jiná oddělení, kde zrovna bude volno. Dojde k tomu patrně v červenci nebo v srpnu v závislosti na rychlosti stavebních prací,“ vysvětlil ředitel Kadlec.

V havarijním stavu

Přestavba novoměstské interny byla zahájena v závěru července minulého roku. Na akci dlouho chyběly potřebné miliony, nakonec se podařilo většinu financí získat prostřednictvím evropských fondů. Budova postavená v roce 1942 se již nacházela v téměř havarijním stavu, personál v posledních letech vyvíjel obrovské úsilí, aby dopad neutěšeného prostředí na pacienty minimalizoval.

„Nemocnice slouží všem, a každý z nás se jednou může stát pacientem. Proto by nejenom péče, ale i prostředí měly odpovídat běžnému evropskému standardu,“ dodal ředitel novoměstské nemocnice Zdeněk Kadlec.