„Aktuální situace není vůbec příznivá. Pozemky jsou podmáčené, sněhová pokrývka je i přes vydatné sněžení nedostatečná. Vlivem silného větru je na horních pláních sníh sfoukáván, a tudíž jeho vrstva není dostačující pro úpravu technikou,“ vzkázala v pátek všem vyznavačům bílé stopy Tereza Wolkerová z novoměstského informačního centra.
Přestože není situace běžeckému lyžování příliš nakloněna, pokusí se u Nového Města na Moravě některé z tradičních tratí zprovoznit. „Přes den a i v noci je stále hlášeno vydatné sněžení, takže pokud to bude jen trochu možné, technika vyjede v sobotu brzy ráno, kdy v případě dobrých podmínek a dostatečné sněhové pokrývky budou projety tratě z Vlachovic směrem na Tři Studně, Fryšavu pod Žákovou horou a zpět. Dále pak z Pohledce, přes Studnice, Penzion u Martina a zpět,“ potvrdila Tereza Wolkerová.

Na Novoměstsku bývá, pokud je dostatek sněhu, pravidelně strojově upravováno okolo sta kilometrů tras. „Jezdíme na Fryšavský ledovec. A také ke Třem Studním, Sklenému, Studnicím a Rokytnu. Většinou jezdíme od hospody k hospodě, sem tam si dáme grog nebo svařák na zahřátí. Lyžování je tam skvělé. Jen tam bývá strašně moc dalších běžkařů, ale to je asi dáno tím, že tolik kilometrů tras je upravováno jen málokde,“ nechal se slyšet David Kerndl z Brna.

Tato lokalita je mimo jiné známá také tím, že když už nikde jinde není lyžování možné, v novoměstské Vysočina Areně jsou ještě strojově upravené stopy běžkařům stále k dispozici. Tento víkend si na ně ovšem lyžaři z řad veřejnosti musí nechat zajít chuť, neboť sportovní areál ovládli profesionálové. Koná se tam totiž legendární novoměstský závod Zlatá lyže a veřejnost bude na tratě opět vpuštěna až v pondělí.

První kilometry lyžařských stop už mají připravené ve Žďáře nad Sázavou. „Upravili jsme asi desetikilometrovou trasu od zimního stadionu směrem ke skiareálu za Pilskou nádrží a k Řádkově louce. Pro běžkaře je připraven pás na bruslení i stopa pro klasiku. Na další výjezdy je ale zatím málo sněhu,“ informoval Josef Holemář ze Ski regionu Žďársko.
Lednová sněhová nadílka není podle jeho slov nikterak výjimečná. „Začátek ledna je standardní. Mezi třetím a desátým lednem napadl v posledních letech sníh pokaždé,“ řekl Josef Holemář.

Poněkud překvapivé ovšem podle jeho slov bylo sněžení v závěru minulého roku. Už 11. prosince byly ve Žďáře upraveny první tratě a postupně přibývaly další. „Dostali jsme předvánoční překvapení. První sněžení bylo velmi nečekané. V tomto období se naposledy lyžovalo v roce 2005, kdy nás přepadla „ladovská zima“. Tehdy napadl sníh už 14. listopadu a v podstatě vydržel až do dubna. Letos nás prosincový příděl trochu zaskočil. Bylo to milé, ale nečekané,“ poznamenal Josef Holemář.

Radost milovníkům bílé stopy ovšem záhy zkazila tradiční vánoční obleva. „Ta bývá také pravidelná. Vánoce jsou většinou teplejší, málokdy už bývají na sněhu,“ řekl Josef Holemář.

Bezmála třicet kilometrů lyžařských běžeckých tras za příznivých podmínek bývá k dispozici běžkařům na Havlíčkobrodsku, jsou pravidelně upravovány tamními Technickými službami města Havlíčkův Brod. Ty ale zatím nehlásí žádnou novou aktivitu, Žižkovská trasa a Pelestrovská trasa byly naposledy strojově upraveny v polovině prosince minulého roku.

O něco lépe jsou na tom milovníci bílé stopy na Jihlavsku. Tam se podařilo už ve čtvrtek uválcovat okruh v lokalitě Vysoká. V plánu je nyní i další okruh, a to směrem k Okrouhlíku a do Jihlavy k Telečské ulici.