Lidé v okolí ale zatím nic nevědí. „Nemáme žádné další informace týkající se možného průzkumu lokality. Nevíme ani, jestli už bylo zahájeno nové projednávání kvůli stanovení průzkumného území," uvedl starosta Bukova Jiří Vrbka. V katastru obce se k průzkumu měla využít geologická data ze starých vrtů, které tam byly před lety prováděny v souvislosti s těžbou uranové rudy.

„Nic nového nevíme už několik měsíců," konstatovala také starostka Věžné na Bystřicku Jana Vrbková s tím, že naposledy se dozvěděli o zrušení průzkumného území v lokalitě Kraví hora.

Vždy připraveni

„Dokud se něco nerozhýbe na ministerstvu, vyhlášení výběrového řízení ještě nic neznamená," soudí starosta Stříteže na Bystřicku Radek Štourač.

Ministerstvo životního prostředí dosud žádné nové rozhodnutí o stanovení průzkumného území nevydalo. Ani u Kraví hory, ani u dalších šesti lokalit. A není zřejmé, kdy k tomu dojde. Výše zakázky na průzkum činí 215 milionů korun, jak vyplývá z Věstníku veřejných zakázek na webu Ministerstva pro místní rozvoj. Průzkumy mají trvat od konce října do závěru roku 2016. Zájemci o zakázku se mohou hlásit do 26. června.

„Výběr dodavatele je v procesu už nyní proto, že chceme být připraveni zahájit průzkumné práce v případě, že bude vydáno rozhodnutí o stanovení průzkumného území ze strany Ministerstva životního prostředí," zdůvodnila vypsání výběrového řízení Tereza Bečvaříková, mluvčí SÚRAO. „Nyní stejně jako ostatní účastníci řízení čekáme na rozhodnutí," doplnila.

Ani na Ministerstvu životního prostředí nevidí problém v tom, že SÚRAO podniká kroky, jako by už bylo o průzkumech rozhodnuto. „Vypsání tendru s předstihem je plně v kompetenci a na rozhodnutí společnosti SÚRAO," řekla mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Roubíčková dodala, že je možné, že nakonec prostředky na výběrové řízení mohou přijít vniveč. „Probíhá řízení. V tuto chvíli nelze předjímat výsledek a ani kdy bude rozhodnuto," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí.

Lokalita Kraví hora zasahuje do katastrů obcí Bukov, Sejřek, Moravecké Pavlovice, Věžná, Milasín a Střítež na Bystřicku v Kraji Vysočina a Olší a Drahonín v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Před loňským stanovením průzkumného území se tam uskutečnily ankety a referenda, ve kterých se obyvatelé vyjadřovali, zda s průzkumem souhlasí. Ne všude byli pro, ačkoliv SÚRAO a později i podnik DIAMO, který převzal vyjednávání, mluvily jen o průzkumu a stát obcím přislíbil finanční náhrady.

SÚRAO slíbila starostům, že když nezíská souhlas všech obcí v lokalitě, průzkumy nezahájí. Podmínku odsouhlasila i vláda, ale v lednu 2013 DIAMO podalo žádost o stanovení průzkumného území v Kraví hoře k tomu došlo v květnu. V prosinci na základě rozkladu podaného sdruženími Calla a Nechceme úložiště Kraví hora bylo tehdejším ministrem životního prostředí Tomášem Podivínským průzkumné území zrušeno.