Mikulášská tradice je mezi Čechy stále populární, letos v předvečer svátku Mikuláše ji držely zhruba tři čtvrtiny lidí. Nejčastější formou byla nadílka, kterou dostaly děti v 67 procentech domácností. Do třetiny dorazil i Mikuláš, čert a anděl. Pětina dotázaných strávila Mikuláše návštěvou besídky. Vyplynulo to ze zveřejněného průzkumu Český národní panel agentur STEM/MARK, NMS Market Research a Nielsen Admosphere.

Podle jejich zjištění mikulášské oslavy odmítá jen pět procent lidí, protože se strašením dětí nesouhlasí. Čtvrtina je neslaví kvůli tomu, že děti nemají nebo už vyrostly. Dvě třetiny Čechů si naopak myslí, že postrašení dětí Mikulášem, čerty a andělem má výchovný efekt.

Podle zjištění průzkumu Mikuláš se svými společníky i v současné době obchází spíše rodiny na vesnicích než ve městech. V obcích přijde v průměru do každé druhé domácnosti respondenta, naopak ve velkých městech je to k jednomu ze čtyř.

V mikulášské nadílce děti pak nejčastěji najdou sladkosti, ovoce a ořechy. Zlobiví v ní mají i brambory nebo uhlí, které jsou podle průzkumu ve 30 procentech nadílek. V méně případech, v 17 procentech, dotázaní nadělují dětem i hračky a devět procent dětí od nich dostane i peníze.

Svátek, který má kořeny už ve středověku, si připomínají lidé po celém světě. Mikuláš - proslulý ochránce víry před pohanstvím, zachránce nespravedlivě obviněných a patron mnoha profesí a řemesel - patří k nejuctívanějším svatým v celém křesťanství. V Česku přežil i totalitní režim, kdy byly církevní svátky potírány. Neohrozil ho ani obtloustlý americký kolega v červeném kožíšku - Santa Klaus, který je pro Čechy spíše obchodním symbolem Vánoc.